Suwmiarka elektroniczna

suwmiarka elektronicznaSuwmiarka elektroniczna to bardzo przydatne narzędzie zarówno do warsztatu jak i na budowę. Narzędzie służy do szybkiego pomiaru badanego elementu. Najczęściej spotykaną wersją są suwmiarki o zakresie pomiarowym od 0 do 200 mm. Podpowiadamy jaką suwmiarkę elektroniczną kupić?.

 

Suwmiarka jak działa?

Suwmiarka elektroniczna składa się z prowadnicy, oraz przesuwanego suwaka. W wersji elektronicznej na suwaku będzie widnieć dany pomiar. W zależności od wersji znajdziemy model z szczęką do pomiaru wymiarów zewnętrznych i wewnętrznych. W większości modeli znajdziemy, również głębokościomierz, który służy do pomiarów głębokości. Działanie suwmiarki elektronicznej jest bardzo proste,  ruszamy ruchomą szczęką aż do momentu umieszczenia między początkiem a szczęką suwmiarki badanego elementu. Na elektronicznym ekranie pokażą nam się dokładne wymiary w dokładności do 0,1mm.  Warto, dodać, że na polskim rynku działanie suwmiarek reguluje Polska Norma PN-M-53130:1980/Az1:1996 dotycząca budowy suwmiarki.

 

W skrócie suwmiarki umożliwiają dokonywanie pomiarów:

  • Zewnętrznych – z wykorzystywaniem szczęk dolnych
  • Wewnętrznych – z wykorzystywaniem szczęk górnych
  • Głębokości – za pomocą wbudowanego głębokościomierza (opcjonalnie)

 

Gdzie wykorzystywana jest suwmiarka elektroniczna?

– place budowy

– majsterkowanie

– warsztaty samochodowe

– ślusarstwo

– kowalstwo

– hydraulika

oraz wszędzie tam gdzie potrzeba dokładnych wymiarów badanych elementów takich jak rozmiar rury, czy śruby.

 

Suwmiarka elektroniczna jaką kupić?

Przymierzając się do zakupu suwmiarki elektronicznej warto poszukać takiego modelu o jak najlepszej dokładności. Dobra suwmiarka powinna posiadać możliwość pomiarów z dokładnością do 0,01 mm. Oczywiście, na rynku istnieję inne suwmiarki o mniejszej dokładności 0,05 – 0,03 mm i są one jak najbardziej dobre. Wszystko zależy od metody wykorzystywania narzędzia w pracy oraz informacji do czego ma służyć. Za ile kupimy suwmiarkę elektroniczną?

Najczęściej spotykany przedział to 15 – 50 zł. W tej cenie możemy kupić dobrą suwmiarkę Westfalia 150 mm z cyfrowym wyświetlaczem i możliwością zerowania w trakcie mierzenia.

Drobni majsterkowicze spokojnie będą zadowoleni z podstawowych modeli. Na sam koniec, warto zwrócić uwagę na jakość suwmiarki, w sklepach jest dużo plastikowej tandety. Tyczy się to w szczególności suwmiarek elektronicznych, których miernik elektroniczny najczęściej pozostawia wiele do życzenia.

Dlatego warto postawić na znanych i cenionych producentów takich jak: mitutoyo i limit.

 

I. suwmiarka elektroniczna mitutoyo – suwmiarki tego producenta cechuje wysoka dokładność pomiarów jak również liczne dodatki w popularnej serii ABSOLUTE Digimatic. W Suwmiarce mitutoyo znajdziemy indukcyjny enkoder AOS (Advanced Onsite Sensor), który jest odporny na chłodziwo czy enkoder ABS, który pomija wszelkie zabrudzenia w trakcie pomiarów. Również producent mitutoyo zadbał o dobrą widoczność pomiarów, poprzez wdrożenie wyświetlacza 9mm. Suwmiarka elektroniczna MITUTOYO to bardzo dobry sprzęt, jednak przeznaczony dla bardziej profesjonalnych użytkowników. Taką suwmiarkę, możemy kupić w przedziale 200 – 800 zł.

II. suwmiarka elektroniczna limit – jest to jedna z najbardziej popularnych suwmiarek na serwisie allegro oraz nokaut. Umożliwia precyzyjne pomiary z dokładnością co do 0,01 mm oraz wysoką wytrzymałość. Do najpopularniejszych rozmiarów u tego producenta możemy zaliczyć 150 i 200 mm. Czy warto kupić suwmiarkę limit? Wysoka jakość materiału z stali nierdzewnej, 4 różne funkcje mierzenia, ekonomiczna bateria oraz 12 miesięczna gwarancja w cenie 150 zł to bardzo dobra oferta dla wszystkich tych co poszukują suwmiary elektronicznej w zakresie cena/jakość.

 

Suwmiarka elektroniczna ranking 2018

Zastanawiasz się jaką suwmiarkę elektroniczną kupić? Poniżej znajdziesz ranking w zakresie cena/jakość/opinie dot. zakupu suwmiarki. W zestawieniu znajdziesz suwmiarki rekomendowane zarówno dla majsterkowiczów, jak również w pełni profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *