Klucz dynamometryczny

klucz dynamometryczny Topeak
Klucz dynamometryczny Topeak

Klucz dynamometryczny to bardzo użyteczne narzędzie, dzięki niemu jesteśmy w stanie dokręcić prawie każdy rodzaj śruby z dodatkową siłą. Odpowiednie ustawienie pozwala na przeciągnięcie śruby i ułatwia jej dokręcenie. Im dłuższy klucz wybierzemy tym jego zastosowania będą szersze.

Sprawdź jaki klucz dynamometryczny będzie dla Ciebie odpowiedni z naszym poradnikiem. Dokręcanie śrub bez odpowiednich narzędzi może być męczące co wie, każdy majsterkowicz. Dzięki wykorzystywaniu odpowiedniego klucza, możemy zmniejszyć obciążenie i za pomocą przekazania siły zwiększyć wydajność naszej pracy.

Omawiamy klucz dynamometryczny ma coraz więcej zastosowań zarówno u użytkowników domowych jak również profesjonalistów takich jak skręcanie części złącznych gwintowanych.

 

 

Jaki klucz dynamometryczny wybrać?

Jaki wybrać klucz dynamometryczny i czym kierować się przy zakupie? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest skomplikowane. Na rynku wyróżniamy takie rodzaje kluczy jak:

Klucz dynamometryczny wychylny – najprostszy z omawianych kluczy przeznaczony dla początkujących, pozwala na dokręcenie śruby z odpowiednią siłą, jednak nie jest zbyt dokładny. Zakres pracy to 0 – 200 niutonometrów, za zakupem przemawia niska cena.

Klucz dynamometryczny wskazówkowy – w tym przypadku mamy pełną kontrolę nad siłą dokręcenia poprzez wskazówki znajdującej się na rączce klucza. Im mocniej dokręcamy śróbę tym wskaźnik przechyla się na prawo. Dobrej jakości klucze posiadają dokładność na poziomie 4-5%. Również ten rodzaj klucza możemy otrzymać w atrakcyjnej cenie.

Klucz dynamometryczny łamany – ten rodzaj klucza posiada specjalny zawias. Podczas dokręcania po ustaleniu odpowiedniego momentu klucz obróci się o odpowiednią ilość stopni. W najczęściej spotykanych modelach klucze dynamometryczne załamują się na ok. 20 – 25 stopni. Po wyciągnięciu klucza powraca on do nominalnej pozycji i możemy pracować dalej. Jest to jeden z najskuteczniejszych mechanizmów bezpieczeństwa, ponieważ chroni nas przed zbyt mocnym przekręceniem nakrętki.

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru klucza dynamometrycznego?

Jednym z najważniejszych czynników jest zakres momentu który wynosi od 0 do 2000 niutonometrów w zależności od klucza jaki wybierzemy. Kolejną rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest dokładność klucza, która informuje jaką ma moc i wynosi od 2 do 10%.

Do podstawowych zastosowań domowych (amatorskich)  wystarczy spokojnie klucz dynamometryczny o momencie 200 niutonometrów i dokładności 3%.

Dla użytkowników zaawansowanych zalecane są klucze o momencie obrotowym powyżej 210Nm (20kg) i dokładności powyżej 5%. Przy zakupie warto również zapoznać się z gwarancją producenta, jak również informacją na temat dodatkowych nasadek. Kupując klucz dynamometryczny z zestawem elementów o rozmiarach nasadek od 8 do 32 możemy zaoszczędzić nawet 50 zł.

 

Polecane modele

Na rynku można wyróżnić dwie marki produkujące klucze dynamometryczne wysokiej jakości. Są to firmy YATO i PROXXON w kilku słowach największe zalety tych kluczy.

klucz dynamometryczny yato – są to droższe narzędzia ze względu na niebywałą dokładność i wykonanie z stali chromowo-wanadowej. Klucz yato posiada zapadkę dynometryczną, która po osiągnięciu danej siły dokręcania przeskakuje na kolejny poziom wydając przy tym dźwięt ostrzegawczy. Klucz dynamometryczny YATO posiada uznany na rynku certyfikat jakości GS. Zasięg momentu obrotowego w uznanych modelach wynoszą aż 42-210 Nm są to rekomendowane rozwiązania dla zaawansowanych.

klucz dynamometryczny proxxon – klucze tej marki charakteryzują się licznymi dodatkami i wysoką jakością. W cenie 30 zł możemy otrzymać bardzo dobry klucz dynamometryczny proxxon o momencie obrotowym w przedziale 6-30 Nm, przełącznik prawo-lewo czy mechanizm zapadkowy na głowicy. Klucze Proxxon posiadają również dobrą dokładność na poziomie (tolerancja +/- 3% wg ISO 6789). Niemiecką markę cenią profesjonaliści, modelarze czy domowi majsterkowicze

 

Jaki klucz dynamometryczny do kół wybrać?

Wielu użytkowników pyta jaki klucz dynamometryczny nada się do odkręcania i przykręcania kół samochodowych i innych maszyn. Wnioskując po lokalnych forach samochodowych można zauważyć szczególny trend marek Proxxon i Stahlwille są to narzędzia idealnie nadające do odkręcania i przykręcania kół ze względu na to, że nie mają sprężyny co skutkuje rozkalibrowaniem, jak również nie trzeba tych kluczy dynamometrycznych zerować po każdej pracy.

Rekomendowany zakres pracy to 19-110 Nm, jak mówi Pan Jacek Grabowski z forum mechanika.  Przy zakupie klucza do odkręcania kół warto postawić na wytrzymałą grzechotkę, która lubi „szwankować” po dłuższej pracy w bardziej budżetowych modelach kluczy.

 

Jaki klucz dynamometryczny do roweru wybrać?

Pamiętając o tym, że coraz więcej rowerów szczególnie szosowych i sportowych jest produkowanych z włókna węglowego. Czyni to rower lekkim i zwinnym, jednak podczas kolizji lub napraw możemy łatwo uszkodzić ramę. Klucz dynamometryczny sprawdzi się tutaj do precyzyjnego łączenia elementów takich jak rama czy złączenia.

Warto dodać, że w przypadku rowerów nie są wymagane dodatkowe klucze. Dobrze sprawdzi się tutaj klucz dynamometryczny o niskiej mocy do 25 Nm, który pomoże w drobnych i profesjonalnych przeróbkach. Odkręcając śruby rowerowe powinniśmy robić to szybko i lekko tak aby nie uszkodzić elementów zbyt dużą siłą. Więcej siły można użyć tylko w przypadku korby.

Czy klucz dynamometryczny jest niezbędny do serwisu roweru? Oczywiście, że NIE. Jednak może być bardzo przydatny w karbonowych konstrukcjach gdzie łatwo złamać lub za mocno przykręcić śrubę, co może rzutować na dalszą odsprzedaż roweru.

Cena dobrego klucza dynamometrycznego do roweru zaczyna się od 150 zł. W tej cenie możemy kupić już wytrzymały sprzęt o różnych regulacjach z grzechotką ½.

 

Sposób używania

Używanie omawianego klucza jest bardzo proste, z zadaniem poradzi sobie każdy początkujący majsterkowicz. W pierwszym etapie ustawiamy odpowiedni moment i zaczynamy dokręcać śrubę. Gdy opór będzie zbyt duży usłyszymy kliknięcie, które ostrzega o dobrze dokręconej śrubie.

Oczywiście, możemy dalej kręcić/odkręcać jednak w takim przypadku możemy uszkodzić śrubę. To na tyle, używanie klucza dynamometrycznego jest naprawdę proste.

 

Klucz dynamometryczny opinie użytkowników

Szukając opinii na temat klucza dynamometrycznego możemy natrafić na same pochwały. Narzędzie przyda się zarówno w warsztacie, jak również u domowych majsterkowiczów. Na szczególną uwagę zasługują klucze marek Hazet, Mannesmann, Yato czy Proxxon, które oferują sprzęt w dobrej cenie o wysokiej jakości.

Rzetelne opinie, można znaleźć też wpisując odpowiednią markę samochodu lub zastosowanie klucza w wyszukiwarce wyskoczą nam setki opinii użytkowników na temat zastosowań danego klucza.

 

Klucz dynamometryczny – Ranking 2018 Cena

Wiemy, że wybór odpowiedniego klucza może być problematyczny. Dlatego, dla naszych czytelników przygotowaliśmy krótki ranking, który pomoże Ci wybrać dobry klucz dynamometryczny do Twoich oczekiwań.

Poniższe podsumowanie zawiera aktualne oferty znanych producentów. Poniższe klucze nadają się zarówno do kół, rowerów, samochodów i innych rzeczy.

A Ty kupiłeś już swój wymarzony klucz? Podziel się opinią z innymi użytkownikami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *