Żarówka LED

Żarówka LED E27 Osram
Żarówka LED E27 Osram

Planujesz wymianę żarówek w domu lub biurze? Chcesz zaoszczędzić dodatkowe pieniądze na ekonomicznym rozwiązaniu dla Twojego portfela i środowiska? Sprawdź jakie możliwości daje światło LED-owe oraz jaką żarówkę LED warto kupić. Dzięki naszym informacjom kupisz odpowiednią żarówkę dopasowaną do Twoich wymagań.

Przed wyborem odpowiedniej żarówki led musimy poznać jej specyfikację i właściwości. Po pierwsze przy zakupie takiej żarówki powinniśmy postawić na odpowiednią moc oraz ekonomiczność. Poniżej zestawienie, które pomoże Ci w podjęciu odpowiedniego wyboru.

 

Jaką moc wybrać?

Niestety na wielu opakowaniach nie mamy dokładnych wytycznych, która żarówka led będzie odpowiednia. Dlatego warto zapoznać się z zestawieniem producentów i ogólno stosowanymi standardami UE w kwestii oświetlenia.

Jeśli, zależy Ci na wyborze odpowiedniej żarówki LED skorzystaj z poniższej tabeli


Moc tradycyjnej żarówki [W]Wielkość emitowanego przez odbiornik światła [lumen]Przeznaczenie
1001300 – 1530Wielkie pomieszczenia jak np. salon, garaż
75920 – 1060Duży salon, magazyn
60700 – 810Średni salon, pokój dzienny, kuchnia
40410 – 470Mały salon, łazienka, piwnica, biurko
25220 – 250Biurko, korytarz, przydomowa skrytka

Podsumowanie tabeli

  • do 200 lumentów – są to najsłabsze żarówki LED, bardzo ekonomiczne, jednak źródło światła jest mało intensywne. Stosuje się je głównie w parach i lampach ledowych.
  • do 500 lumenów – żarówki LED o średniej intensywności i mocy światła. Idealne do oświetlenia średniej wielkości pomieszczeń i pokoi.
  • powyżej 500 lumentów – pojedyńcza żarówka LED o tej pojemności oświetli duży salon o powieszchni nawet 50 metrów.

Mamy nadzieję, że już wiesz jaką żarówkę warto wybrać do danego pomieszczenia.

 

Ekonomiczność

Kolejny ważny punkt przy zakupie żarówki LED to ekonomiczność. Większość z nas inwestuje w ten rodzaj żarówki ze względu na ekonomiczność, ale czy to prawa, że są bardziej ekonomiczne niż zwykłe żarówki?

Zakup

Jeśli chodzi o zakup to dużo tańszą opcją będzie wybranie zwykłej żarówki.  Podstawowy model E27/60W/230V możemy kupić już za 2,50 zł. Jeśli chodzi o odpowiednik żarówki LED to możemy kupić model E27 G45 5W w cenie 5 zł. Czyli jak widać, zakup żarówki LED jest o około 50 – 60% droższy niż w przypadku zwykłej żarówki. A warto dodać, że żarówek LED potrzebujemy więcej do oświetlenia całego pomieszczenia, ponieważ mają mniejszą moc.

Ale zaraz, zaraz… przecież miało być o oszczędnościach J?

Eksplotacja (tabela)

Krótkie zestawienie ekonomiczności zwykłej żarówki a rozwiązania LED.

#Założenia

Przy założeniu mocy 60 W i cenę energii 0,55 groszy za kWh.


MocZużycie energii w ciągu rokuWydatki na energię w ciągu roku
Zwykła żarówka 60W60W262.8 kWh144.54 PLN
Żarówka LED8W35.04 kWh19.27 PLN

Podsumowanie porównania kosztów

Jak widać, inwestując w żarówkę LED możemy zaoszczędzić nawet 125,27 zł rocznie w przypadku jednego pomieszczenia.

 

Żarówki LED – najważniejsze właściwości

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie żarówki LED-owej?

Kąt świecenia – Przyjmuje się zasadę im mniejszy kąt tym światło będzie intensywniejsze. Dla przykładu światło emitowane o kącie świecenia 40 º bardzo dokładnie oświetli nawet duże pomieszczenie, a jakość światła będzie wyrazista. Natomiast światło emitowane o kącie świecenia 100 º będzie bardziej rozproszone i niewyraziste. Warto, zwrócić uwagę na odpowiedni kąt świecenia przy zakupie żarówki LED-owej.

Mocowanie – Bardzo istotna sprawa, ponieważ jeśli wybierzemy złe gwintowanie nie będziemy w stanie zamontować naszej nowej żarówki ledowej. Do głównych rozmiarów wyróżnia się E14 ( mały gwint w żarówkach o średnicy 14mm), E27 najbardziej duży gwint pasujący do większości elementów, GU10 inaczej mocowanie bagnetowe wykorzystywane w oświetleniu sufitowym, MR16 – gwintowane na wcisk wykorzystywane w meblach, ekspozycjach.

Żywotność – jak wiemy, już z poprzednich informacji żarówka led jest dosyć droga, szczególnie wtedy gdy planujemy zakup większej ilości. Dlatego, tak istotnym czynnikiem przy zakupie żarówki LED jest zwrócenie uwagi na jej rekomendowaną wartość. Żywotność w żarówce led jest określona w roboczogodzinach. Przedział to 20000 – 60000 godzin działania żarówki. Warto wybrać model o większej żywotności, czasami warto wybrać żarówkę LED-ową nieco droższą ale o większej żywotności bo suma summarum pozwoli nam to zaoszczędzić pieniądze w długoterminowym okresie.

Generowane światło  –  jakość barwy wyrażanej w Kelwinach. Do 2500 K – barwa bardzo ciepł, natomiast w maksymalnym przedziale 5000-6500 K – barwa zimna i nieprzyjemna. Przy wyborze żarówki LED do domu warto wybrać model o ciepłej przyjemnej barwie nie przekraczającej 4000 K.

 

Jaką żarówkę led kupić?

Podczas zakupu powinniśmy najpierw zastanowić się nad wykorzystywaniem żarówki, jeśli mamy już pomysł gdzie ją zamontujemy to możemy się rozglądać za danym producentem. Małą żarówkę ledową e27 g45 o mocy 5 W kupimy już za mniej więcej 5 zł. Jest to jedna z najczęśniej wykorzystywanych żarówek jeśli chodzi o średniej wielkości pomieszczenia. Dla domowych zastosowań warto również wybierać żarówki ledowe o barwach ciepłych i naturalnych.

Oprócz zwykłej żarówki LED warto zastanowić się nad żarówką regulowaną jak np. Filament Classic Złota A60 6W pozwala ona na dostosowanie mocy do naszych oczekiwań oraz do zastąpienia większości popularnych zwykłych żarówek o mocy do 550 lumentów czyli 45 W.  Ciekawym zastosowaniem szczególnie do pomieszczeń biurowych są tak zwane listwy ledowe, które możemy umieścić nad sufitem. Składają się one z kilku małych żarówek led, które razem generują odpowiedni strumień światła. Jeśli zamierzamy wymienić większość żarówek w naszym domu na led musimy liczyć się ze sporym kosztem, który jednak będzie zwracał się w trakcie użytkowania.

 

Żarówki ledowe do domu jakie najlepsze?

Najpopularniejszym gwintem stosowanym w polskich domach jest gwint E27. Związku z tym warto w pierwszej kolejności skupić się na żarówkach ledowych właśnie z tym gwintem. Żarówki LED E27 wyglądają jak zwykłe żarówki Wys/śr: 114/60 mm, dlatego łatwo je pomylić z zwykłymi żarówkami. W sklepie są to najbardziej popularne żarówki, dlatego bez problemu znajdziemy interesujący nas towar. Jeśli mamy wątpliwości zawsze możemy spytać sprzedawcę o odpowiednią poradę.

Szukasz taniej żarówki led do domu? Sprawdź koniecznie takie modele jak STAR CLASSIC od Osram lub żarówki ledowe od Philips za około 15 zł otrzymamy całkiem wydajną żarówkę o żywotności 15000 godzin i gwarancją 24 miesięcy.

Planując zakup żarówki led, warto również zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną, rekomendowany zakres to: A+ lub A++. Są to najbardziej ekonomiczne żarówki, które pozwolą nam zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jeśli potrzebujesz żarówki do lampki biurowej lub nocnej będziesz potrzebował żarówki o gwincie E14, która jest przeznaczona do mniejszych urządzeń.

Podsumowując do domowych zastosowań w większości przypadków najlepiej sprawdzi się żarówka LED o gwincie E27 i mocy 5 – 10 W.

 

Żarówka led z czujnikiem ruchu

Czym jest żarówka zewnętrzna?

Zewnętrzne żarówki led różnią się od zwykłych żarówek. Posiadają wbudowany sensor ruchu i zmierzchu, dzięki czemu teren zewnętrzny będzie zawsze oświetlony. Przy zakupie żarówki ledowej z czujnikiem ruchu warto zwrócić uwagę na jej żywotność najlepiej powyżej 25000 godzin oraz zasięgu wykrywania ruchu, który wynosi w większości przypadków 8 – 15 metrów.

Należy, również wyróżnić zakres działania czujniku zmierzchu który jest dostępny w dwóch opcjach ON 30 lux lub OF 40 lux, informuje on po jak mocnym zaciemnieniu włączy się oświetlenie.

Do polecanych modeli możemy polecić: Żarówka LED A60 E27 10W z czujnikiem ruchu i zmierzchu Polux, Żarówka LED OSRAM LED Daylight Sensor A60 E27 9.5W czy też żarówki LEXMAN. Są to niezwykle wytrzymałe żarówki z sukcesem wykorzystywane na terenach zewnętrznych.

 

Czy warto kupić żarówki led zamiast zwykłej?

Odpowiedź jest prosta – TAK!. Żarówki LED pozytywnie wpływają na środowisko, ponieważ korzystając z nich oszczędzasz energię. Jedynym minusem jest jednorazowy większy koszt zakupu aniżeli ma się to w przypadku zwykłej żarówki.

Do zalet żarówek led można też wymienić mniejsze wydzielanie ciepła, jak również ze względu na specyfikację są bardziej wytrzymałe od zwykłych żarówek.

Ile możesz zaoszczędzić kupując żarówkę led?

Żarówka LED, która świeci tak samo jak zwykła żarówka pobiera nawet 8 – 12 razy mniej prądu. Jeśli dodamy do tego, że z takiej żarówki korzystamy codziennie, rocznie zaoszędzimy nawet 1000 – 3000 zł na prądzie*

*W zależności od ilości posiadanych żarówek i pomieszczeń, jak również ich intensywności użytkowania.

 

Podsumowanie

Na rynku jest naprawdę bardzo dużo ciekawych marek oferujących żarówki LED. Są to między innymi OSRAM czy PHILIPS. Dla większości użytkowników idealnym rozwiązaniem będzie wybór żarówki led E27 o mocy 5W, która poradzi sobie z większością pomieszczeń.

Cena takiej podstawowej żarówki ledowej to koszt między 5 a 20 zł w zależności od naszych wymagań. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na żywotność żarówki i ofertowaną gwarancję.

 

Żarówka LED – Ranking 2018

Specjalnie dla Państwa wygody, przygotowaliśmy ranking najlepszych produktów z kategorii : żarówka led wg. parametru cena/jakość. Do uwzględnienia rankingu braliśmy pod uwagę również atrakcyjne ceny i popularność producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *