Ostrzałka do łańcuchów

VANDER Ostrzałka do łańcuchów
VANDER Ostrzałka do łańcuchów

Pewnie nie raz czy dwa podczas systematycznej pracy z pilarką spalinową miałeś problem z łańcuchem, który po czasie robił się luźny oraz słabo naostrzony. Na szczęście na rynku można znaleźć urządzenie, które pomoże nam naostrzyć każdy rodzaj łańcucha.

Ostrzałka do łańcuchów bo o niej mowa to bardzo przydatne narzędzie, które pozwoli przywrócić sprzęt do pewnej sprawności. Jednak aby wybrać odpowiednią ostrzałkę, warto zapoznać się z naszym artykułem, który przybliży Ci jej możliwości oraz porównamy dostępne ostrzałki do łańcuchów od znanych producentów Sthil oraz Oregon.

 

Kiedy przyszedł czas na ostrzenie łańcucha?

Przed zakupem ostrzałki, warto zastanowić się czy naprawdę jest ona nam potrzebna, ponieważ posiada dosyć wąskie możliwości, przydatne tylko w określonych warunkach.

Ostrzałka do łańcuchów będzie przydatna wtedy kiedy:

tępy uszkodzony łańcuch tworzy gorący pył

piła łańcuchowa wypluwa trociny

nasza piła się zacina, oraz widać wyraźny spadek mocy

Zamiast kupować, nową drogą piłę mechaniczną, możemy wykorzystać do tego ostrzałkę, która przywróci blask naszemu łańcuchowi. Oczywiście, nie musimy kupować samego urządzenia a skorzystać z możliwości pojedynczej usługi. Duża część warsztatów posiada w warsztacie ostrzałkę i za niewielką opłatę naostrzą nam łańcuchy.

 

Jaką ostrzałkę do łańcuchów kupić?

Najbardziej popularną ostrzałką jest wersja elektryczna, która jest najdokładniejsza i najbardziej efektywna. Działanie takiego urządzenia polega na zaciskaniu łańcucha na prowadnicy oraz ustawienia odpowiedniego kąta ostrzenia. Podczas ostrzenia piła tarczowa u góry ostrzałki obraca się, aby dokładnie wyostrzyć zęby łańcucha na takiej samej długości i głębkości.

Kolejną użytkowaną ostrzałką jest model ręczny, który jest przeznaczony do ostrzenia różnego rodzaju łańcuchów. Polega na tym, że przez każdy łańcuch przejeżdżamy zębem piły. Jest to proste urządzenie nie wymagające dużej wiedzy technicznej. Ostrzałka do łańcuchów manualna jest w miarę dokładna, jednak czasem trudno utrzymać odpowiedni kąt cięcia podczas użytkowania.

 

EUROTEC OSTRZAŁKA DO ŁAŃCUCHÓW 800 W

➾ Ostrzałki, z popularnych marketów narzędziowych

 

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas wyboru ostrzałki?

dostępne napięcie – ostrzałka to urządzenie raczej o standardowym napięciu 230V/50Hz

moc – większość ostrzałek do łańcuchów posiada moc w przedziale 150 – 250 W. Im większą moc wybierzemy tym praca będzie równiejsza, a efekt końcowy lepszy.

obroty silnika – w zależności od producenta obroty silnika ostrzałki znajdują się w przedziale od 2000 do nawet 7500 rpm. Im większe obroty tym maszyna poradzi sobie z twardszym łańcuchem. Dla większości użytkowników sprawdzi się nawet najsłabszy model.

dostępne kąty ostrzenia – korzystając z ostrzałki do łańcuchów możesz za pomocą obrotu imadła ustawiać kąt ostrzenia w prawo lub lewo w przedziale od 20 do nawet 45 °. Im większy dostępny kąt tym praca na ostrzałce będzie efektywniejsza.

mechanizm zabezpieczający – przy zakupie ostrzałki do łańcuchów, warto też sprawdzić czy urządzenie posiada certyfikat CE spełniający europejskie normy bezpieczeństwa. Większość urządzeń z certyfikatem posiada wbudowany ogranicznik głębokości szlifu, który zwiększa bezpieczeństwo pracy na ostrzałce. Na mechanizmy zabezpieczające szczególną uwagę powinny zwrócić początkujący majsterkowicze.

średnica tarczy – najczęściej spotykana średnia tarczy to 145×22.3×3.3mm lub 145×22.3×4.7mm. Podane wymiary tarczy spokojnie dobrze sprawdzą się w ostrzeniu wszystkich typów łańcuchów.

przeznaczenie – większość ostrzałek posiada informację do jakich łańcuchów jest przeznaczona. Jednak większość ostrzałek dostępnych na rynku oferuje wystarczające możliwości, ostrzenia łańcuchów 1,3 oraz 1,6-3/8 oraz łańcuchy 0,325 to norma w tego typu urządzeniach.

Jedyne na co warto zwrócić uwagę przy zakupie ostrzałki czy daje możliwość naostrzyć łańcuchy przeznaczone do cięcia wzdłużnego i poprzecznego oraz z nieparzystą ilością zębków.

 

Jakich producentów warto wymienić?

jakiego producenta warto wybrać?

Planując wybór ostrzałki, znajdziemy wiele możliwości zakupu od rozwiązań stacjonarnych w takich sklepach jak Castorama czy Leory Merlin po internetowe sklepy i porównywarki cenowe. Zapoznając się z wymienionymi wyżej informacjami, wiemy mniej więcej na czym się skupić. Chcąc kupić dobry sprzęt, warto postawić na sprawdzonych producentów takich jak: Stihl, Oregon, Vander, Parkside, Florabest czy Husqvarna. Poniżej, po krótce omawiamy kilka sprawdzonych rozwiązań.

 

Ostrzałka do łańcuchów stihl

Ostrzałkę tego producenta kupimy już w przedziale 100 – 200 zł, jednak będzie to urządzenie 2 W 1 czyli szlifierka z możliwością ostrzenia łańcuchów. Co cechuje tego producenta? Szybkie ostrzenie łańcuchów, duże możliwości wyboru kąta ostrzenia oraz możliwość mocowania zarówno na stole jak też na pionowo. Ostrzałka do łańcuchów marki Stihl to również duża moc 250 W oraz 7500 obr/min daje bardzo dobre ostre ostrzenie.

 

Ostrzałka do łańcuchów Oregon

w pełni profesjonalne urządzenie przeznaczone raczej dla profesjonalnych użytkowników. Ostrzałka hydrauliczna do łańcuchów OREGON 620-230 to szybka, precyzyjna i wygodna maszyna do ostrzenia każdego rodzaju łańcuchów 0,043 , 0,050 , 0,058 , 0,063 , 0,080 cala.  Jest to jedno z najbardziej wydajnych urządzeń na rynku, jednak dosyć drogie bo cena jest w przedziale 1300 – 1800 zł.

 

Za ile kupimy ostrzałkę do łańcuchu?

Przedziały są naprawdę duże. Dobra ostrzałka to przedział 200 – 1000 zł, jednak dla podstawowych łańcuchów spokojnie wystarczą maszyny (budżetowe) do 200 zł. Jeśli zależy nam tylko na ostrzeniu łańcuchów pił spalinowych i elektrycznych budżetowa ostrzałka stanie na wysokości zadania.

 

Ostrzałka do łańcuchów do 200 zł

ostrzałka do łańcuchów 200 zł

Najpopularniejszy budżet do zakupu ostrzałki. Znajdziemy tutaj modele spokojnie radzące sobie w warunkach domowych i warsztatowych. Znajdziemy tutaj takie modele jak:

Ostrzałka NAC SHE220-F (ok. 100 zł) – urządzenie o mocy 220 W i lekkiej wadze 1.8 kg, świetnie się sprawdzi do podstawowych zastosowań. Wysoka wydajność w dobrej cenie.

Einhell Ostrzarka do pilarki łańcuchowej GC-CS 85 E (ok. 200 zł) – 85 W i 5500 RPM pozwala na efektywne ostrzenie standardowych pilarek łańcuchowych. Urządzenie posiada szeroki wybór regulacji kątów ostrzenia.

Ostrzałka elektryczna do łańcucha FE 220W LIDER ( ok. 120 zł) – budżetowa wersja od Leroy Merlin oferuje podstawowe możliwości. Niestety chińska jakość daje o sobie znać i wytrzymałość tego sprzętu to mniej więcej rok.

 

Ostrzałka do łańcuchów – Ranking 2018

Podsumowując, ostrzałka to bardzo przydatne narzędzie do ostrzenia różnego rodzaju łańcuchów. Dzięki niej nie musimy wymieniać narzędzia na nowe.

Planujesz wybór ostrzałki? Sprawdź nasz ranking, który uwzględnia opinie użytkowników oraz parametr cena/jakość. Jeśli wybór już za tobą zostaw komentarz, pomoże to innym użytkowników w odpowiednim wyborze 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *