Agregat malarski

GRONE EasySpray 19 700W Agregat malarski
GRONE EasySpray 19 700W Agregat malarski

Agregat malarski to bardzo użyteczne narzędzie pozwalające na zwiększenie wydajności malowania za pomocą metody natryskowej. Narzędzie jest wykorzystywane podczas remontów i czynnościach malowania ścian, drewna czy innych metalowych konstrukcji.

Dodatkowo, dzięki zastosowaniu pompy agregat jest bardzo wygodny w użytkowaniu, ponieważ sam dostarcza farbę, nie obciążając przy tym wysiłku jego użytkownika. Na rynku znajdziemy różne propozycje agregatów elektrycznych, hydraulicznych, benzynowych czy diesel. W naszym artykule napiszemy jaki agregat malarski wybrać, oraz zbierzemy opinie do najbardziej popularnych modelów dostępnych w sieci.

 

Agregat malarski jaki wybrać?

Wszystko zależy od takich czynności jak intensywność naszej pracy i rodzaj malowania. Warto również zwrócić uwagę na specyfikację techniczną agregatu malarskiego, którego planujemy kupić. Warto, również wybrać agregat dopasowany do naszych możliwości finansowych, ponieważ agregaty malarskie posiadają bardzo dużą rozbieżność cenową od 300 do nawet 10000 tysięcy złotych.

 

Specyfikacja agregatu malarskiego

Przy zakupie agregatu, powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry jak:

Wielkość prac – agregat przeznaczony do pracy ciągłej może pracować do 100% swojej mocy znamieniowej do 500 godzin w ciągu roku, natomiast przy 70% wykorzystywania mocy znamieniowej, może działać bez przerwy.

Wydajność – zależy od rodzaju farb na których pracujemy.

  1. przy farbach elewacyjnych rekomendowana wydajność to około 2,8 – 3,2l na minutę
  2. przy farbach olejnych rekomendowana wydajność to około 0,6 do 1,3l na minutę
  3. przy farbach akrylowych i lateksowych rekomendowana wydajność to około 1,1 do 2l na minutę
  4. przy masach bitumicznych rekomendowana wydajność to 10 – 11l na minutę

Maksymalne ciśnienie – również zależy od stosowanej farby, jednak wybór agregatu malarskiego z tego zakresu jest bardzo prosty. Dla farb olejnych rekomendowana wartość ciśnienia agregatu to 200 bar, a dla wszystkich pozostałych farb rekomendowane ciśnienie to 230 bar.

Pobór mocy – nie ma co ukrywać, agregat malarski to urządzenie o dużym poborze mocy, jeśli zależy nam na ekonomiczności powinniśmy wybrać agregat o mniejszym zużyciu energii. Pobór mocy w agregatach malarskich oscyluje w zakresie 400 – 800 W w zależności od wybranego producenta

Rodzaj dołączonego pistoletu – pistolet do kolejna ważna rzecz na którą warto spojrzeć przy zakupie agregatu malarskiego. Producenci załączają różne pistolety, a ich parametry przyczynią się później do komfortu naszej pracy. Do najbardziej wygodnych i efektywnych pistoletów zaliczamy Control Pro Gun czy PP-05.

Długość węża – długość węża pozwala nam na pracę w danym zasięgu. Mimo, że agregat malarski nie jest w 100% mobilny, ponieważ jest zasilany kablem. To większość producentów udostępnia wąż w przedziale 10 – 20 metrów, który spokojnie spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników

 

Dobór farb do agregatu malarskiego

Kolejną ważną rzeczą przy wyborze agregatu malarskiego jest rodzaj farb do jakich może być używany. Każdy producent agregatu podaje w swojej specyfikacji technicznej jakie farby możemy w nim używać, w których sprawdzi się lepiej, a w których gorzej.

Do najpopularniejszych rodzajów farb wykorzystywanych w agregacie malarskim, można wyróżnić : farby fasadowe, farby ścienne ( lateksowe, akrylowe, emulsyjne), emailie, impregnaty do drewna, oleje do drewna, emalie antykorozyjne czy lakierobejce.

 

Jaką wielkość dyszy wybrać?


Rodzaj farbyWielkość dyszy
Farby chlorokauczukowe0,011 – 0,013
Farby olejne0,011 – 0,015
Farby akrylowe0,013 – 0,017
Farby lateksowe0,013 – 0,021

 

Wybierz znanego producenta

Kupując agregat malarski, powinniśmy zwrócić uwagę na konieczność jego serwisowania. Agregat jak również większość innych maszyn wymaga systematycznego serwisowania w celu jego poprawnego działania. Planując zakup agregatu malarskiego nie sugeruj się tylko ceną, specyfikacją ale również popularnością danego producenta. Kupując od sprawdzonej firmy, otrzymujemy serwis na terenie Polski i długą gwarancję sięgającą nawet 5 lat.

 

Jak działa agregat malarski?

Zasada działania jest bardzo prosta, agregat malarski pompuje i spręża farbę bez użycia powietrza. Dzięki temu farba jest przetłaczana pod wysokim ciśnieniem sięgającym nawet 150 barów, następie jest aplikowana przed dyszę do malowanego miejsca.

 

Czemu warto kupić agregat malarski?

  • szybkie malowanie, w porównaniu do standardowych metod jak malowanie pędzlem, czy pistoletem niskociśnieniowym
  • łatwe malowanie malowanie narożników, metodą natryskową
  • pobór farby z opakowania, szybka wymiana i kontrola nad pojemnością farby
  • automatyczna kontrola ciśnienia, oczywiście możemy ją w każdym momencie zmienić
  • większość agregatów posiada pojedynczy lub podwójny tłok
  • dobra inwestycja dla malarza, agregat malarski ułatwia pracę

 

Rodzaj malowania

Agregat malarski możemy wykorzystać do różnego rodzaju malowania:

Standardowe malowanie – polegające na nakładaniu farby w standardowy sposób, nie wymagający dodatkowych rzeczy.

Malowanie hydrodynamiczne – technika malarska wykorzystywana za pomocą omawianego agregatu. Polega na aplikacji farby przy dużym ciśnieniu w postaci natrysku, dzięki czemu możemy dotrzeć do trudno dostępnych miejsc takich jak kąty, podłoża. Jest to jedna z najbardziej wydajnych prac malarskich. Średni czas malowania hydrodynamicznego wynosi 4 m2 na jedną minutę!.

 

Urządzenie dopasowane do naszych potrzeb

Planując zakup agregatu malarskiego, powinniśmy wziąć pod uwagę tylko te modele, które najbardziej się nam przydadzą. Ze względu na dużą rozbieżność cen, nie warto kupować agregatu przeznaczonego do np. mas bitumicznych jeśli zamierzamy malować tylko farbami akrylowymi czy olejnymi. Szerokie zastosowania danego agregatu malarskiego istotnie wpływają na jego cenę końcową. Dlatego starajmy wybrać się tylko takie urządzenie, które będzie przez nas w 100% wykorzystywane.

 

Tani agregat malarski do 500 zł

Niestety, agregat malarski to urządzenie dosyć drogie często przekraczające 1000zł. Jednak na rynku pojawili się producenci, którzy w okrojonej wersji dostarczają w pełni funkcjonujący agregat malarski do kwoty 500 zł. W tej cenie możemy kupić agregat Dedra DED7410 o mocy 600W i wydajnością tłoczenia 350ml na minutę, jednak jest to raczej urządzenie przeznaczone tylko dla użytkowników domowych, aniżeli do profesjonalnych prac.

Kolejnym agregatem malarskim o jakim warto wspomnieć jest model NITEO TOOLS SG0158-18 oferujący 800 W, pojemność zbiornika 0,8l z systemem HVLP (High Volume Low Pressure). Producent niteo dostarcza również do swojego agregatu 24 miesięczną gwarancję.

 

Polecani producenci – co warto kupić?

Jeśli szukamy w pełni profesjonalnego agregatu malarskiego to na rynku w Polsce można wyróżnić 3 najbardziej popularne marki: Wagner, Dedra i Graco. Są to producenci o wieloletnich doświadczeniach z szeroką ofertą wysokiej jakości agregatów malarskich w różnych zakresach cenowych.

 

Agregat malarski Wagner

Firma Wagner oferuje swoje agregaty w różnych kombinacjach znajdziemy tam takie modele jak: PS 3.20, PS 3.21, PS 3.23, PS 3.34, SF 23 Plus AirCoat, SF 23 Plus Airless, SF 23 Select. Oferta agregatów malarskich firmy Wagner skierowana jest do profesjonalistów. Cena nowego agregatu tej firmy to minimum 700 zł wg. serwisu allegro.

Jak również używany agregat malarski tej firmy jest w cenie, bo należy zapłacić 500 zł za model Wagner airless sprayer + 190b. Firma Wagner zajmuje się również dostarczaniem wysokorozwiniętych technologicznie narzędzi i urządzeń do malowania. Warto dodać, że to uznana marka na rynku działająca w ponad 50 krajach na świecie.

 

Agregat malarski Dedra

Agregaty malarskie firmy Dedra cieszą się bardzo dużą popularnością w Polsce i innych krajach UE. Popularność marki zawdzięcza głównie dzięki atrakcyjnej ofercie cenowej, najtańszy agregat malarski dedra model ded7410 możemy kupić już za około 250 zł co jest absolutnym hitem.

DEDRA-EXIM Sp. z o.o. również stawia na jakość swoich agregatów i daje na swoje urządzenia 2 lata gwarancji. Jeśli zależy nam na dobrym sprzęcie tej firmy to warto poszukać agregat malarski hydrodynamiczny bezpowietrzny 1000 W o numerze DED7423, który oferuje do nawet 10 razy szybszego ładowania od standardowych modeli.

 

Agregat malarski Graco

Ostatnim polecanym producentem agregatów malarskich jest firma Graco. Oferująca takie modele jak: GX21, 390 czy 495. Oferta tej firmy jest przeznaczona do profesjonalistów czyli osób zajmujących się na co dzień pracami budowalnymi : malarzy, budowlańcy. Aby zakupić dobry agregat malarski graco należy liczyć się z kosztem około 6000 zł za który możemy kupić model GRACO GX 21. Agregat o niższej cenie możemy wyszukać zdecydując się na używany model, jednak w tym przypadku pozbywamy się gwarancji producenta.

 

Opinie

GRAFFITY REVOLUTIONAIR HVLP 600W  –  jest to jeden z najbardziej popularnych modeli oferujący wydajny system HVLP i malowanie w pionie i poziomie. Agregat obsługuje większość popularnych rodzajów farb jak emulsyjne, lateksowe czy akrylowe, dodatkowo w zestawie otrzymujemy miernik gęstości farby czy polską instrukcję obsługi.

DEDRA DED7413 AGREGAT PISTOLET MALARSKI – najbardziej popularny model na allegro, nie jest to w pełni agregat malarski, jednak spełnia podstawowe zastosowania jak malowanie natryskowe. Użytkownicy zachwycają się bardzo dużą mocą tego urządzenia w porównaniu do jego małych wymiarów. Model DED7413 oferuje aż 700 W mocy nominalnej co jest absolutnym topem w tym przedziale cenowym.

Graco GX 21 Agregat malarski –  przeznaczony dla bardziej zaawansowanych użytkowników profesjonalny agregat malarski. Graco GX 21 wyposażony w system wymiany pompy ProXchange pozwala na szybką wymianę pompy w razie awarii. Jest to sprzęt bardzo wydajny oferujący malowanie w 1,8l na minutę oraz ciśnienie 207 bar. Model gody polecenia.

 

Podsumowanie

Agregat malarski to zdecydowanie bardzo przydatne narzędzie, jednak dosyć drogie. Jednak kilku producentów dostarcza modele o podstawowych właściwościach jak malowanie natryskowe w cenie do 500 zł, dzięki czemu prawie każdy może przetestować czy narzędzie będzie mu przydatne. Bardziej zaawansowani użytkownicy, mogą przebierać w ofertach agregatów znanych marek jak wyżej wymienione DEDRA czy GRACO. Wybór, podczas zakupu agregatu należy podjąć po przeanalizowaniu wszystkich informacji w naszym artykule.

 

Agregat malarski – Ranking 2018

Wiemy, że wybór odpowiedniego agregatu malarskiego może być problematyczny. Poniżej przedstawiamy ranking najlepszych agregatorów malarskich w zestawieniu cena/jakość. Mamy, nadzieję że pomoże Ci w wyborze odpowiedniego sprzętu dla Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *