Przyłbica spawalnicza

przyłbica spawalnicza
Maska spawalnicza TECMEN EAGLE ADF800S

Przyłbica spawalnicza (maska spawalnicza) to niezbędne wyposażenie każdego spawacza. Wykonując pracę spawania MIG/MAG czy MMA, jesteśmy zagrożeni na negatywne skutki takiej pracy. Długoletnie spawanie i ciągła praca przy tego rodzaju pracy potrafi zniszczyć zdrowie, dlatego warto wyposażyć się odpowiednią wytrzymałą przyłbicę spawalniczą. Korzystając z maski nasze oczy są bezpieczne, jak również chronimy głowę przed iskrami. Wybór odpowiedniej przyłbicy nie jest prosty, ponieważ posiadają one różne właściwości. W tym artykule pokażemy Ci jaką przyłbicę spawalniczą warto kupić.

 

Przyłbica spawalnicza – Główne zalety

Czemu warto korzystać z maski spawalniczej?

Bezpieczeństwo – przyłbica spawalnicza chroni nie tylko oczy ale też całą głowę przed nadmiernym uszkodzeniem od iskier i wysokich temperatur.

Komfort – Dobrze dobrana przyłbica wpływa na komfort pracy. Dzięki dobremu zabezpieczeniu naszych oczów nasza praca może być bardziej wydajna i komfortowa. Jeśli wybierzemy dobry sprzęt, naszą maskę będziemy mogli używać zarówno do spawania MMA czy MIG/MAG wybierając odpowiedni filtr samościemniający. Komfortu pracy dodają też tryby regulacji wysokości, regulacji potylicznej czy odległość filtru od oczów.

Dodatki  – Przy zakupie warto zwrócić uwagę aby nasza przyłbica posiadała dodatkową ochronę przeciw promieniowaniu UB/IR, jak również regulację przyciemnienia oraz przełącznik pomiędzy spawaniem a szlifowaniem.

 

Przyłbica spawalnicza samościemniająca

Zastanawiając się nad kupnem przyłbicy spawalniczej warto wybrać model samościemniający. Maska wyposażona w filtr samościemniający sam reguluje odpowiednią widoczność w zależności od danej pracy. Jeśli iskry będą większe przyłbica automatycznie zwiększy poziom zaciemnienia.

Jest to komfortowe głównie przy różnego rodzaju pracy jak cięcia plazmowe czy spawanie TIG. Przyłbica samościemniająca jest wyposażona w filtr spawalniczy o nazwie ADF (auto darkening filter) to właśnie dzięki niemu spawany przedmiot jest widoczny cały czas.

 

popularne maski do spawania

➾ Najtańsze przyłbice spawalnicze do 100 zł

 

Przyłbica spawalnicza jaką kupić?

Przed zakupem powinniśmy wiedzieć jakie są klasy poszczególnych modeli w formacie EN379

Oznaczenie w formacie 1/2/3/4 informuje następująco:

  1. klasę optyczną
  2. klasę rozproszenia światła
  3. klasę odchylenia współczynnika światła
  4. klasę zależności współczynnika przepuszczania światła

 

Kolejne punkty na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie przyłbicy spawalniczej to:

Pole widzenia – informuje jak duże możliwości widzenia w przyłbicy mamy. Do najbardziej popularnych parametrów należą 98x48mm, 100x60mm, 100x45mm. Przyłbice spawalnicze o tych parametrach zapewnią komfortową pracę.

Liczba sensorów – Warto kupić przyłbicę o 4 sensorach łuku spawalniczego, dzięki temu maska zapewnia odpowiednią czułość i niezawodną funkcję wykrywania łuku.

Poziom zaciemnienia (niemiecka norma przemysłowa) – Jeden z głównych elementów określonych w normach europejskich CE, EN175B, EN379, EN166 dot. przyłbicy spawalniczej. Poziom zaciemnienia jest określany w formacie DIN w stanie jasnym i zakres zaciemnienia w stanie użytkowania. Im większy przedział będzie posiadała nasza maska tym będzie ciemniejsza. Generalnie na rynku znajdują się przyłbice spawalnicze o poziomie zaciemnienia do 15 DIN w stanie pracy. Do najbardziej popularnych przedziałów zaliczamy zakres 4-8, 9-13 DIN.

Filtry – większość przyłbic wyposażona jest w filtry UV i IR. Warto przed zakupem sprawdzić czy przyłbica którą chcesz kupić posiada właśnie te filtry odporności na promieniowanie ultrafioletowe i promieniowanie podczerwone. Zdecydowanie wpływa to na nasze bezpieczeństwo.

Na sam koniec warto kupić, również przyłbicę spawalniczą wyposażoną w zasilanie solarne, polega ono na tym, że nie musimy ładować naszej maski, a wygenerowany odblask podczas spawania naładuje przyłbicę. Pozwala to na długą i efektowną pracę.

 

Maska do spawania do 200 zł

Przyłbica spawalniczą możemy kupić już od 30zł, jednak te modele są bardzo podstawowe i nie wpływają pozytywnie na komfort pracy. W przedziale 100 – 200 zł można kupić już porządny model wyposażony w filtry UV, IR licznymi regulacjami czy dużym polem widzenia. Cenionymi u spawaczy przyłbicami są przyłbica samościemniająca Magnum, Sherman V3b, YATO YT-73921, które już możemy dostać w podobnej cenie.

 

Przyłbica spawalnicza – Opinie

Przyłbica spawalnicza to podstawowe wyposażenie każdego spawacza, na licznych forach internetowych możemy znaleźć szeroki zakres opinii na temat danych modeli. Do zalet jakie chwalą sobie spawacze są przyłbice, które umożliwiają odzyskanie drugiej ręki, jak również maski które wyeliminowały możliwość błyskania sobie w oczy, szczególnie przy spawaniu drobniejszych detali.

Jeśli szukasz opinii na temat konkretnej przyłbicy warto odwiedzić takie fora internetowe dla spawaczy jak spawalnictwo.com.pl czy elektroda.pl – znajduje się tam dużo cennych opinii.

 

Przyłbica spawalnicza – Ranking 2018

Przygotowaliśmy również zestaw popularnych modeli przyłbic spawalniczych cenionych przez spawaczy w całej Europie. Większość z nich spełnia restrykcyjne normy ochrony narzucone przez Unię o numerze EN379. Lista najbardziej popularnych i dobrych przyłbic znajdziesz poniżej.

Czego szukali nasi użytkownicy?

  • przyłbica spawalnicza jaką kupić
  • przyłbica spawalnicza samościemniająca
  • przyłbica spawalnicza esab

 

Na sam koniec prosimy, jeśli korzystasz z przyłbicy lub jesteś spawaczem podziel się z nami i naszymi użytkownikami merytoryczną opinią na temat swojego sprzętu. Pozwoli to początkującym spawaczom na wybór odpowiedniego sprzętu dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *