Lutownica

lutownica transformatorowa yato 200w
lutownica transformatorowa yato 200w

Lutownica to bardzo przydatne narzędzie wykorzystywane jak sama nazwa wskazuje do lutowania różnych elementów plastikowych, drewnianych, tworzyw sztucznych. Jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego majsterkowicza. W poniższym artykule pokażemy zastosowania lutownicy, jak również podpowiemy, jaką lutownicę warto kupić.

 

Zastosowanie

Lutownica posiada wiele zastosowań szczególnie wykorzystywana do łączenia rur, czy naprawy urządzeń elektrycznych. Główną zaletą tego narzędzia jest jego dokładność i łatwość obsługi. Oprócz majsterkowiczów, budowlańców lutownicę upodobali sobie modelarze, wykorzystujący narzędzie do klejenia i łączenia elementów odrębnych. Warto też wyróżnić 3 podstawowe zastosowania lutownicy czyli lutowanie elektroniki, plastiku, twarde.

Lutowanie elektroniki – pozwala nam na łączenie mikroelementów części elektrycznych takich jak SMD, podzespołów elektrycznych komputerów. Do lutowania elektroniki musimy wybrać lutownicę bardzo dokładną, dlatego dobrze sprawdzi się tutaj lutownica grzałkowa, którą możemy kupić już od 59 zł. Warto dodać, że lutowanie elementów elektronicznych SMD jest dużo prostsze niż THT.

 

Czemu warto lutować elementy SMD?

 • atrakcyjna cena
 • mikro rozmiary
 • łączenie elementów ( brak potrzeby wiercenia )
 • przyczepność płytki do lutowania

 

Co potrzebujemy do lutowania elektroniki?

 • Lutownicę grzałkową lub kolbową
 • Cynę o średnicy 0,50mm
 • Topnik i pęsetę do nakładania wrażliwych elementów

 

Lutowanie plastiku – bardzo unikalne zastosowanie raczej przez zaawansowanych użytkowników takich jak elektrycy, monterzy. Lutowanie plastiku powszechnie jest znane jako spawanie, polega na tym, że ciepłą końcówką lutownicy możemy roztapiać, a następie łączyć 2 oddzielne elementy. Do tego rodzaju lutowania najbardziej elastyczną będzie lutownica oporowa taka jak Dedra DED7530 w cenie 20 zł.

 

Lutowanie twarde – ostatnim z omawianych rodzajów lutowania jest lutowanie twarde.  Polega ono na lutowaniu głównie elementów metalowych i aluminiowych takich jak rury, rynny, poręcze metalowe. W tym przypadku nie sprawdzi się podstawowa lutownica, ponieważ elementy metalowe potrzebują wyższej temperatury do topnienia.

Jeśli planujesz pracy nad takimi elementami warto wybrać lutownicę grzałkową ( zwaną też kolbową ). Lutownica grzałkowa posiada dużo większą moc od standardowej lutownicy i wynosi 150 – 200 W, jak również temperatura pracy takiej lutownicy to przedział 350 st.C – 370 st.C.  Lutowanie twarde niestety nie jest tanie, bo koszt lutownicy przeznaczonej do lutowania twardego to minimum 100zł jeśli mówimy o dobrym sprzęcie jak model LG-160 od Castoramy.

 

Lutownica jaką kupić? – Rodzaje

Planując kupić lutownicę mamy naprawdę duży wybór, jeśli chodzi o różną specyfikację i parametry. Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Jest to przede wszystkim:  zastosowanie, moc, dodatkowe akcesoria i cena. Poniżej lista najpopularniejszych rodzajów lutownic dostępnych na polskim rynku narzędziowym.

 

lutownica transformatorowa – narzędzie rekomendowane jest dla początkujących, bardzo proste w użyciu i niski koszt użycia. W lutownicy transformatorowej wykorzystuje się drut znajdujący się na początku długiej na kilka centymetrów przedłużce metalowej.

Drut jest połączony z transformatorem, który dostarcza do drutu odpowiednią ilość prądu co z kolei błyskawicznie nagrzewa czubek naszej lutownicy. Warto dodać, że lutownica transformatorowa przeznaczona jest wyłącznie do lutowania dużych elementów, ponieważ jest niedokładna, jak również jest dosyć ciężka co uniemożliwia bardziej zaawansowane prace.

Polecane modele : TEX 200W, ZDZ LT 125W LT-125, PIROGRAF 23EL

 

lutownica gazowa – działanie jest podobne jak w przypadku lutownicy transformatorowej, tylko zamiast prądu grot (czubek) naszej lutownicy podgrzewa gaz. Jest to lutownica przeznaczona do zaawansowanych użytkowników, potrzebujących dużej mocy. Model gazowy poradzi sobie z najbardziej opornymi metalami ciężkimi.

Najpopularniejszym zastosowaniem lutownicy gazowej to przemysł ciężki taki jak stocznie, firmy spawalnicze, firmy obróbki metali. Temperatura pracy takiej lutownicy gazowej to nawet 1300 stopni C, co daje możliwość nie tylko lutowania ale też opalania danych materiałów i metali. Do najbardziej popularnych producentów można wyróżnić YATO oferującego lutownicę gazową YATO YT-36704 3 w 1 w cenie od 61 zł, jak również firmę ARIES o flagowym modelu AR-ES640SI w cenie 130 zł.

 

lutownica kolbowa (grzałkowa)  – przeznaczona do pracy na dużych temperaturach. Przeznaczona głównie dla hobbystów, jednak jest popularna u dużej ilości pracowników budowalnych. Na początku takiej lutownicy znajduje się grot, który przewodzi prąd. Wykorzystywana do wyrównywania witraży, a także do innych drobnych prac domowych.

Polecane modele: Lutownica ZDZ LG250, SORNY ROONG INDUSTRIAL PENSOL-SL963

 

lutownica oporowa – również polecana dla hobbystów, jak lutownica transformatorowa. Wykonana jest z długiego grotu połączonego z tworzywową obudową. Jest to lutownica raczej o niskiej mocy w przedziale od 30 do 75 W.  Najtańszy model lutownicy oporowej, możemy kupić już za 15 zł, jednak taki model lutownicy bardzo długo się rozgrzewa nawet kilka minut.

Jeśli zależy nam na czasie należy wybrać droższy model, dzięki czemu zaoszczędzimy na czasie rozgrzewania, a co za tym idzie zaoszczędzimy czas. Przy zakupie lutownicy oporowej sprawdźmy też czy jest możliwość wymiany grotu, ponieważ narzędzia z tego przedziału lubią często się wypalać co skutkuje koniecznością wymiany grotu.

Polecane modele : LUTOWNICA OPOROWA KOLBOWA 40W 230V SMD + GROT, 170020DX DEXTER

 

lutownica precyzyjna  – jest przeznaczona do lutowania elementów elektronicznych z zakresu SMD, jak już wcześniej wspomnieliśmy w przypadku lutowania elementów elektronicznych. Jest bardzo cienka co pozwala na lutowanie trudno dostępnych miejsc z największą precyzją takich jak: modelowanie, naprawy samochodu, naprawa telewizora czy komputera. Lutownica precyzyjna posiada niską moc w przedziale 5 – 10 W, długość przewodu 1200 mm (1,2 cm) oraz temperatura pracy dochodzi do maksymalnie 425 st. Celsjusza ( w najbardziej popularnych modelach). Lutownicę precyzyjną możemy kupić za niewiele ponad 30 zł.

 

lutownica na baterie – jak sama nazwa wskazuje oferuje możliwość lutowania bezprzewodowo na zasilaniu bateriami alkalicznymi AA. Lutownice na baterie posiadają bardzo niską moc do 10 W oraz napięcie do 4,5V. Zaletami takiej lutownicy jest szybki czas nagrzewania około 15 sekund, oraz czas chłodzenia około 30 sekund.

Świetnie sprawdza się w lutowaniu mikroelementów, jednak jej największą wadą jest krótki czas pracy na baterii, który wynosi od 20 do 60 minut lutowania. Za ile kupimy lutownicę na baterię? To zależy od jakości i czasu pracy na jakim nam zależy. Najtańsze modele lutownic na baterię to koszt około 20 zł, za lepszy model działający nawet do 60min na bateriach zapłacimy kwotę powyżej 100 zł.

 

Jaką moc lutownicy wybrać?

Moc powinna być dokładnie dobrana do lutowanych elementów. Wybierając lutownicę o zbyt dużej mocy możemy zniszczyć lutowe elementy, dotyczy to głównie elektroniki, wrażliwych tworzyw. Standardowe lutownice posiadają moc 30 W, jednak jeśli chcemy zajmować się lutowaniem małych wrażliwych elementów poszukajmy wyżej wymienione lutownice precyzyjne lub grzałkowe o mocy poniżej 20 W.

Inna sytuacja jest w przypadku profesjonalnych zastosowań i lutowaniu, opalaniu metali ciężkich. W tym przypadku rekomendowana wartość mocy lutownicy powinna wynosić co najmniej 100W.

Jeśli nie wiesz jaką lutownicę wybrać, zawsze możesz kupić narzędzie o średniej mocy. Do uniwersalnych zadań świetnie sprawdzi się lutownica transformatorowa.

 

Akcesoria do lutownicy

Planując zakup lutownicy warto, również zastanowić się nad dodatkowymi akcesoriami takimi jak, które ułatwią nam pracę:

 • Stacje lutownicze
 • Cyny i pasty lutownicze
 • Odsysacze i plecionki
 • Gąbki i czyściki
 • Groty kolbowe
 • Kalafonie i topniki
 • Myjki ultadzwiękowe
 • Szczotki ESD

 

Czas nagrzewania lutownicy

Wszystko zależy od typu lutownicy jaką wybierzemy.  Dla przypomnienia nagrzewanie polega na przekazanie odpowiedniego prądu / gazu do grotu, który dopiero po określonym czasie będzie na tyle gorący, aby móc korzystać z lutownicy. Najkrótszy czas ładownia nawet do 15 sekund posiadają lutownice transformatorowe i lutownice na baterie. Jednak czas nagrzewania nie idzie w parze z mocą narzędzia! Należy o tym pamiętać.

 

Lutowanie twarde a miękkie

Na czym polega różnica pomiędzy lutowaniem twardym a miękkim? Zasada jest bardzo prosta.

Lutowanie miękkie – występuje wtedy gdy temperatura topnienia wynosi poniżej 400 stopni Celsjusza np.

 • Spociwo cyno-ołowiowe LC60

Lutowanie twarde – występuje wtedy gdy temperatura topnienia wynosi poniżej 650 stopni Celsjusza np.

 • Lut srebrny LS45
 • Lut twardy miedziano fosforowy L-Ag2P

 

Podsumowanie

Jaką dobrą lutownicę kupić? Odpowiedź znajdziesz w artykule, jednak jeśli chcesz szybkiej informacji to powtarzamy. Lutownice transformatorowe i grzałkowe idealnie nadadzą się dla początkujących majsterkowiczów, natomiast dla bardziej zaawansowanych użytkowników rekomendujemy lutownice specjalistyczne takie jak : precyzyjne, gazowe i oporowe.

Za ile kupimy dobrą lutownicę? Cena zależy od indywidualnych wymagań na jakich nam zależy, jeśli chcemy kupić lutownicę znanego producenta musimy liczyć się z wydatkiem minimum 50 zł. W tej cenie możemy kupić lutownicę firm Vortel czy Therma Boost.

 

Lutownica Opinie & Ranking 2018

Poniżej przedstawiamy Państwu nasz ranking z kategorii – dobra lutownica. Poniżej znajdziesz uznanych na rynku producentów lutownic dopasowanych do Twoich potrzeb. Chętnie też poznamy Twoją opinię w komentarzu na temat rekomendowanych produktów. Ranking lutownic przygotowany z współpracą firmy nokaut, dzięki czemu można otrzymać bardzo atrakcyjne ceny, porównując dany produkt w kilku sklepach jednocześnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *