Agregat prądotwórczy do domu

agregat prądotwórczy do domu
Agregat marki HONDA Honda EU3000iS, 3000W

 

Agregat prądotwórczy to bardzo przydatne narzędzie, które zdecydowanie warto mieć w swoim gospodarstwie domowym lub rolnym. Szczególnie przydatne podczas częstych problemów z dostawą prądu i wszędzie tam gdzie występuje duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Sprawdź jaki agregat prądotwórczy do domu kupić i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

 

Jaki agregat prądotwórczy do domu kupić?

Przed zakupem agregatu do domu zadajmy sobie pytanie czy jest on nam naprawdę potrzebny? Jeśli mieszkamy na terenie słabo zurbanizowanym z słabym dostępem do energii elektrycznej zakup jest jak najbardziej uzasadniony. Jednak jeśli chcemy utrzymać np. tylko pracę pojedynczego urządzenia jak komputer PC, dużo lepszym wyborem będzie wybór zasilania zapasowego UPS (uninterruptible power supply).

Do zwykłych zastosowań domowych wystarczy mały agregator o mocy do 10 kVA który jest najczęśniej przenośny. Jednak jeśli systematycznie chcemy zasilać więcej urządzeń konieczny będzie zakup agregatora prądotwórczego do domu o mocy powyżej 20 kVA, taki sprzęt spokojnie poradzi sobie z licznymi sprzętami domowymi RTV/AGD takimi jak lodówka, komputer, żarówki, czajnik czy telewizor.

 

Warto dodać, że domowy agregator prądotwórczy przyda się również do innych rzeczy takich jak:

  • dostawa prądu przy majsterkowaniu
  • pomoc przy remontach
  • sytuacje awaryjne takie jak. uszkodzenie sieci elektrycznej w okolicy

 

Mały agregat prądotwórczy o mocy do 25 KVA dobrze sprawdzi się w domach jednorodzinnych, gospodarstwach rolniczych, na działkach czy ogródkach ROD.

Planując zakup agregatu prądotwórczego do domu powinno zwrócić się uwagę na takie parametry jak: rodzaj napięcia, moc oraz opinie na temat producenta. Poniżej opisujemy najważniejsze cechy agregatu domowego:

a) agregat prądotwórczy jednofazowy – zasilany jest napięciem (230V) jest przeznaczony do domowych zastosowań, dobre modele takich marek jak HONDA potrafią pracować nawet do 12 godzin na jednym zbiorniku paliwa. Oprócz domowych zastosowań często jest też wykorzystywany do podtrzymywania prądu na campingach

b) agregat prądotwórczy trójfazowy – jest to zaawansowany agregat zasilany napięciem (400V) przeznaczony do zasilania urządzeń trójfazowych i jednofazowych. W porównaniu do agregata jednofazowego mamy do wyboru dwie wersje agregat wyciszony i niewyciszony, jak sama nazwa wskazuje model wyciszony jest po prostu dużo cichszy. Agregat prądotwórczy trójfazowy wyciszony sprzedawany jest w obudowach, dzięki czemu można go zamontować na przyczepach i innych środkach transportowych.

c) moc agregatu – jeśli wybraliśmy już odpowiedni model jedno lub trójfazowy, należy zastanowić się nad jego mocą. To właśnie moc agregatu prądotwórczego decyduje czy agregat poradzi sobie z zasilaniem danej grupy urządzeń.

Przykład: Jeśli nasze urządzenia pobierają łącznie 1000 W to będziemy potrzebowali agregatora prądotwórczego o mocy minimum 1300 W. Zapas mocy na poziomie 30% skutecznie zabezpieczy bez przeciążeniem sprzętu i jego uszkodzeniem.

 

Rekomendowana moc agregatora prądotwórczego do domu – od 1 kW do nawet 20 kW alternatywnie do 25 kVA.

Rekomendowana moc agregatora prądotwórczego na budowę – rekomendowane są tutaj wszystkie modele o mocy ponad 20 kW w przedziale mocy znamieniowej powyżej 650 W.

 

d) na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Hałas – od wyżej wymienionych parametrów, przy zakupie agregatu prądotwórczego do domu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na poziom hałasu jaki generuje agregat. Większość modeli dostępnych na rynku generuje hałas na poziomie 90 – 100 dB. Jednak istnieją dużo cichsze modele generujące hałas na poziomie 60 – 80 dB jednak są one odpowiednio droższe.

Jak praca agregatora prądotwórczego może być uciążliwa? Dla porównania hałas na poziomie 90 dB można porównać do przejeżdżającego koło nas samochodu w odległości 2 metrów. W przypadku jeśli agregator prądotwórczy będzie znajdował się na zewnątrz nie będzie miało to tak dużego znaczenia.

Systemy bezpieczeństwa – każdy szanujący się producent agregatu prądotwórczego do domu udostępnia dla swoich maszyn odpowiednie systemy bezpieczeństwa. Są to między innymi czujniki, wyłączniki różnico-prądowe, magnetyczno-termiczne mające na celu ochronę przed przepięciem lub nawet pożarem.

Wskaźniki – większość modeli dostępnych na rynku posiada odpowiednie wskaźniki, które informują nas o temperaturze cieczy chłodzącej, wydajność pracy, czy ilość paliwa.

Kupując agregat prądotwórczy do domu warto zwrócić uwagę czy posiada on te trzy podstawowe parametry. Warto również wyróżnić system samoczynnego załączenia rezerwy (SZR) , który zabezpiecza przed uszkodzeniem się agregatora podczas ciągłej pracy.

 

Tani agregat prądotwórczy domowy do 500 zł

Niema co ukrywać, że agregat jest drogim narzędziem ze względu na jego skomplikowaną budowę. Jednak podstawowy agregat prądotwórczy do domu możemy kupić już za mniej więcej 500 zł. W tej cenie nie ma co liczyć na fajerwerki i dostaniemy co najwyżej agregat jednofazowy o mocy do 1,5 kW (2 KM). Na rynku możemy znaleźć model KraftDele agregat prądotwórczy o mocy ciągłej 1000W, napięcie 230V które pozwala na pracę w przedziale 8-10 godzin. Niska waga 15,5 KG czyni urządzenie dobrą propozycję do zastosowań domowych.

 

 

Agregat prądotwórczy diesel czy benzyna?

No tak ale mamy jeszcze do wyboru agregaty prądotwórcze do domu zarówno benzynowe i diesel? Czemu wcześniej o tym nie pisaliśmy? Ze względu na to, że w przypadku zastosowań domowych jest to bez znaczenia. Taki agregat do domu będzie używany sporadycznie a ekonomiczność w tym przypadku nie będzie uzależniona od rodzaju paliwa a raczej ogólnej jakości agregatu.

  1. Agregat prądotwórczy z silnikiem benzynowym – posiada dobrą kulturę pracy, naprawa jest mniej kosztowna, możliwość przerobienia na gaz co czyni agregator bardzo ekonomicznym. Co tu więcej pisać… do podstawowych domowych zastosowań będzie idealny.
  2. Agregat prądotwórczy z silnikiem diesel – najbardziej popularna forma agregatów komercyjnych ze względu na dostęp do paliwa diesel, większość polskich kierowców posiada samochody diesel co czyni tankowanie prostym i dostęp do paliwa zawsze pod ręką. Pamiętajmy, że agregatu prądotwórczego nie używamy cały czas, dlatego rekomendowany jest dostęp do „dobrej jakości” paliwa. Agregat z silnikiem diesel będzie bardziej nośny od benzynowego kolegi o około 10 – 15 dB. Zarówno agregat prądotwórczy benzynowy jak i diesel są wytrzymałymi urządzeniami, jednak w dużej intensywności pracy zdecydowanie lepiej sprawdza się agregat z silnikiem diesel.

 

 

 

Jak podłączyć agregat prądotwórczy w warunkach domowych ?

Posiadając już agregat prądotwórczy do domu mamy dwie możliwości jego podłączenia.

Dostępne gniazda – każdy agregat posiada zewnętrzne wyjścia gniazdek, do których możemy podłączyć każde urządzenie o podobnym napięciu. Przed podłączeniem warto przeczytać instrukcję obsługi lub jeśli nie jesteśmy pewni zlecić zadanie elektrykowi. Minusem podłączenia pod gniazda jest konieczność każdorazowej zmiany lub podłączenia urządzeń co jest czasochłonne i nieefektywne. Ale co robić jak nie ma prądu 🙂?

Instalacja elektryczna w domu  – rozwiązanie najbardziej skuteczne, jednak do tego typu rozwiązania będziemy potrzebowali agregata prądotwórczego o mocy powyżej 1500 W w zależności ile sprzętów domowych posiadamy. Posiadając odpowiedni model agregatu, możemy podpiąć się do domowej instalacji domowej poprzez gniazdo 3-fazowe. (dostępne tylko w agregatach trójfazowych).

Podłączenia agregatora prądotwórczego do sieci domowej wymaga konsultacji z elektrykiem, ponieważ pracujemy pod napięciem. Doświadczony elektryk nie będzie miał problemu z podłączeniem agregatu prądotwórczego do sieci domowej, średni czas instalacji to 2 godziny.

 

Agregat prądotwórczy na budowę

A teraz nieco o rozwiązaniach budowalnych. Agregat prądotwórczy jest szczególnie przydatny na budowie. Dlaczego? Często pracując na wysokościach budując nowe bloki lub domy nie mamy bezpośredniego dostępu do prądu. Zamiast znosić np. pręty, elementy drewniane i nad nimi pracować na parterze, możemy podłączając agregat prądotwórczy zasilić całą masę sprzętów budowlanych jak wiertarki, betoniarki, szlifierki, które zapewnią komfortową pracę gdziekolwiek znajduje się pracownik budowlany.

 

Który agregat sprawdzi się lepiej na budowie?

Większość z maszyn budowalnych wykorzystywanych na budowie posiada napięcie 400V. Do zasilenia takiego sprzętu będzie potrzebny agregat prądotwórczy budowlany trójfazowy. W sytuacji gdy posiadamy zarówno urządzenia jednofazowe jak czajnik i trójfazowe jak betoniarka jedynym słusznym wyborem będzie wybranie agregatu prądotwórczego trójfazowego.

Warto dodać, że agregat trzyfazowy na budowie w zależności od modelu generuje maksymalnie 7500W o napięciu 400V. Jeśli będziemy chcieli do niego podpiąć pojedyncze urządzenia budowalne jak wiertarkę to jej maksymalna moc może wynosić 2000 W jak dla każdego urządzenia.

Rekomendowane modele agregatów prądotwórczych na budowę to te o mocy powyżej 4000 W. Modele o mniejszej mocy mogę nie poradzić sobie z większymi urządzeniami jak betoniarka.

 

Agregat prądotwórczy opinie

Porównując popularność najtańszych agregatów prądotwórczych można wyróżnić takie modele jak agregat TAGRED 1500W o mocy 2KM z zestawem oleju czy TAGRED 3000W AVT. Są to jedne z najtańszych modeli spełniających podstawowe funkcje słabszy model możemy kupić już od 320 zł, natomiast wersję 3000W za około 700 zł. Jeśli zależny nam na sprawdzonym sprzęcie z gwarancją warto zainteresować się takimi markami jak HONDA, BARRACUDA czy KW6500.

Jednak za dobry, wytrzymały agregat prądotwórczy będziemy musieli zapłacić minimum 1000 zł. Jednak, gdy potrzebujemy sprzętu bez problemu w sklepach internetowych możemy kupić go na przystępne raty. Podsumowując do domowych zastosowań spokojnie starczy agregat prądotwórczy o mocy do 1000 W w cenie do 500 zł. Jeśli zależy nam na bezawaryjnej pracy sprawdźmy agregaty marek HONDA lub BARRACUDA.

 

Agregat prądotwórczy – Ranking 2018

Nasz ranking przedstawia listę najlepszych sprzętów z kategorii : agregat prądotwórczy do domu i na budowę. Na bieżąco aktualizujemy ranking na podstawie opinii konsumentów i parametru cena/jakość.  Ostatnia aktualizacja :

Inni majsterkowicze szukali :

  • jaki agregat prądotwórczy
  • agregat prądotwórczy do domu
  • agregat prądotwórczy opinie
  • agregat honda, barracuda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *