Szlifierka kątowa

szlifierka kątowa makitaSzlifierka kątowa to uniwersalne elektronarzędzie do określonych prac remontowo-budowalnych i nie tylko. Wykorzystywana jest głównie do cięcia czy szlifowania. Szlifierka to narzędzie przydatne w każdym domu, jednak początkujący często zastanawiają się jakie są rodzaje szlifierek, jaki model kupić oraz jaka tarcza spełni nasze oczekiwania podczas używania. W poniższym artykule odpowiemy na te pytania.

 

Szlifierka kątowa posiada wiele ciekawych zastosowań, do głównych można wymienić:

Cięcie – szlifierka dobrze radzi sobie z twardymi elementami takimi jak płytki ceramiczne, drewno, cegła czy inne metalowe tworzywa takie jak pręty, druty. Szifierka kątowa potrafi przeciąć prawie wszystko, tylko należy pamiętać o zakupie odpowiedniej tarczy np. dla cięcia drewna dobrym rozwiązaniem będzie tarcza widłowa 200mm do cięcia drewna laminowanego, nielaminowanego jak również płyt wiórkowych i stolarskich.

Szlifowanie – kolejnym zastosowaniem, które spełni szlifierka kątowa to szlifowanie różnych elementów polegających na ścieraniu podstawowej warstwy. Szlifując możesz oczyścić metale, czy nierówności, wyróżniamy też tarcze do szlifowania betonu, drewna i metali. Wybierając ściernicę diamentową, możemy użyć szlifierkę kątową do szlifowania, oczyszczania nierówności betonu licowego czy nawet twardego gazobetonu.

Spawanie – podstawowe zastosowanie szlifierki kątowej to spawanie, wykorzystywane głównie w branży przemysłowej przez spawaczy. Szlifierka jest wykorzystywana przed procesem spawania do oczyszczenia elementów metalowych lub ich wyrównania, należy też pamiętać, że przy tego rodzaju prac powinniśmy zaopatrzyć się w przyłbicę spawalniczą.

 

Jakie są rodzaje szlifierek?

  • szlifierki kątowe do prac remontowo-budowalnych – podstawowe szlifierki, które możesz kupić w każdym sklepie. Są zazwyczaj o niskiej mocy do 800W, jak również średnica tarczy wynosi najczęściej 115mm. Tak niska średnica pozwoli nam na oczyszczanie elementów metalowych czy przecinanie elementów drewnianych czy też szlifowania płytek ceramicznych i innych tworzyw sztucznych.
  • szlifierki kątowe do prac warsztatowych – są to już mocne narzędzi przeznaczone dla profesjonalistów. Często wykorzystywane w warsztatach samochodowych, blacharzy czy na skupach złomu. Szlifierki o tym zastosowaniu posiadają ponad 1000W mocy jak również najczęściej spotykane modele mają tarczę o średnicy 125mm. Znajdziemy tutaj modele wyposażone w regulację obrotów i system antywibracyjny redukujący drgania o 70 – 90%.
  • szlifierki do specjalistycznych ciężkich prac – ostatnia grupa szlifierek przeznaczona do najcięższych prac budowalnych takich jak zbrojenia, cięcia metalowych przęsł czy pracach brukarkisch. Znajdziemy tutaj szlifierki o mocy powyżej 2000W i średnicy tarcz 180 – 230 mm. Wykorzystywane w pracach budowalnych i przez profesjonalistów.

 

Szlifierka kątowa – Parametry

Kupując szlifierkę kątową powinniśmy zwrócić uwagę na jej główne parametry są to moc, rodzaj zasilania, średnica tarczy.

MOC – Jak w innych rodzajach narzędzi, również w szlifierce rodzaj mocy ma znaczenie. Im wyższą moc wybierzemy tym nasza szlifierka kątowa poradzi sobie z trudniejszymi zadaniami. Dla dobrych prac domowych czy budowalnych wystarczy podstawowa szlifierka o mocy 500 – 800W. Dla półprofesjonalistów czyli częstych pracach, robotników zalecane są modele o mocy powyżej 1000W. Dla najcięższych prac czyli zbrojeń, cięcia twardych metalowych elementów rekomendowane są modele o mocy powyżej 2000W.

ZASILANIE – Podczas zakupu szlifierki kątowej możemy wybrać taką o zasilaniu akumulatorowej lub zasilanej zwykłym kablem. Dla początkujących zdecydowanie rekomendowane są szlifierki bez kablowe czyli zasilane akumulatorem, ponieważ podczas pracy nie ogranicza nas żaden kabel. Dla profesjonalnych prac rekomendowane są modele sieciowe, które posiadają nawet 15 metrowe kable, pozwala to na długą pracę bez konieczności ładowania jak w przypadku szlifierki akumulatorowej.

ŚREDNICA TARCZY – Jeden z najważniejszych elementów podczas wyboru szlifierki kątowej. Mamy do wyboru średnicę 115mm (dla początkujących), 125mm (dla średniozaawansowanych) , 180mm + (dla profesjonalistów).

 

Jaką szlifierkę kątową kupić?

Podczas zakupu szlifierki mamy naprawdę duży wybór. Na rynku znajdziemy zarówno uznanych producentów takich jak BOSCH czy MAKITA, jak też mniej znanych jak EINHELL czy GRAPHITE. Ceny podstawowych urządzeń zaczynają się od 60 zł, jednak planując kupić wytrzymałą i dobrą szlifierkę kątową, która posłuży nam kilka lat, warto rozważyć modele powyżej 200 zł. Przy zakupie warto też zobaczyć ofertę w internecie, znajdziemy tutaj wiele tańszych ofert niż w sklepach stacjonarnych. Poniżej najbardziej użyteczne modele szlifierek.

szlifierka kątowa bosch – producent bosch to jeden z najbardziej znanych producentów szlifierek na polskim rynku. Najpopularniejszym modelem jest SZLIFIERKA Kątowa BOSCH 125mm GWS 850CE o dużej mocy 850W czy też innowacyjny system Constant-Electronic, który zapewnia stałą prędkość obrotową. Prędkość obrotowa bez obciążenia: 2800-11.000 min-1 pozwoli na pracę w każdych warunkach. Ceny dobrych szlifierek kątowych BOSCH zaczynają się od 200 zł bez zestawu dodatkowych tarcz.

szlifierka kątowa makita – Producent makita posiada ofertę kierowaną zarówno dla początkujących jak i profesjonalistów. Znajdziemy tutaj takie modele jak MAKITA 9565HRZ czy MAKITA 9558. Oba modele dobrze sprawdzą się zarówno w drobnych pracach domowych, jak też bardziej profesjonalnych zastosowaniach takich jak cięcia metali czy ceramiki. Dobrą szlifierkę kątową marki makita możemy nabyć już za ok. 300 zł

szlifierka kątowa akumulatorowa – szczególnie przydatna dla początkujących i wszędzie  tam gdzie gdzie podłączenie kablem nie jest możliwe (np. piwnica, place budowy). Praca na baterii wynosi około 40 – 60 min w zależności od obciążenia. Większość szlifierek kątowych akumulatorowych wyposażona jest w drugi zestaw akumulatora, który umożliwia dalszą pracę. Polecane modele szlifierek z akumulatorem to MAKITA BBO180Z, VANDER VSK808.

szlifierka kątowa z regulacją obrotów – popularny model, który zapewnia efektowną pracę cięcia, szlifowania a zarazem bezpieczną. Dzięki regulacji obrotów, możemy dopasować do specyfikacji pracy, np. do metali ciężkich wybieramy inne obroty niż do drewna. Dostępne są również tryby półautomatycznych czy systemy jak Constant-Electronic dostępne w szlifierkach kątowych BOSCH.

 

Poradnik dla początkujących – jak ubrać się do pracy z szlifierką

Szczególnie dużo początkujących majsterkowiczów nie pamięta o podstawowych zasadach bezpieczeństwa związanych z pracą z szlifierką. Narzędzie pracuje na wysokich obrotach, dlatego jest szczególnie niebezpieczne. Na co zwrócić uwagę i jak poprawić swoje bezpieczeństwo używając szlifierki kątowej?

Strój – podczas pracy z szlifierką powinniśmy być ubrani w jednolity strój roboczy, najlepiej na krótki rękaw tak aby podczas ewentualnej wpadki nie uszkodzić ręki.

Okulary ochronne – pracując z szlifierką kątową jesteśmy narażeni na iskry, które mogą podrażnić wzrok podczas dłuższej pracy. Okulary ochronne, możemy nabyć już za 10 zł a zdecydowanie zwiększą bezpieczeństwo dla naszych oczów.

Nauszniki – praca na większości urządzeń elektronicznych jest uciążliwa dla uszów. Szczególnie odczują to robotnicy i specjaliści budowalni mający na co dzień styczność z szlifierką kątową. Nauszniki pozwolą na bezstresową pracę i dłuższy okres pracy bez przerwy wszędzie tam gdzie to potrzebne.

Instrukcja obsługi – większość osób nie czyta instrukcji obsługi. Popełniając ten błąd możemy nie być przygotowani na poprawną obsługę szlifierki kątowej. Zwróćmy uwagę co rekomenduje producent, tak aby nie uszkodzić sprzętu np. zbyt wysokim zasilaniem lub zbyt krótkim kablem.

Parametry techniczne – sprawdź czy wszystkie elementy szlifierki są nieuszkodzone, jak również czy osłona tarczy i rękojeść jest stabilna i się nie rusza. WAŻNE ( sprawdź czy średnica tarczy jest rekomendowana dla tego urządzenia) Szczególnie ważne podczas zakupu używanego sprzętu.

 

Szlifierka kątowa – Opinie

Przed zakupem konkretnie wybranego modelu szlifierki kątowej, warto przeczytaj dostępne na jej temat opinie. Często na sprzęt są mówione inne synonimy jak np. mały bosch czy mała szlifierka. Szukając opinii warto spojrzeć na fora remontowe czy serwisy społecznościowe jak Facebook czy Twitter znajdziemy tam wiele rzetelnych opinii na temat danej szlifierki. Opinie możemy wyszukać również na portalach porównywarek cenowych jak Nokaut czy Ceneo.

 

Podsumowanie

Przypominamy dla początkujących najlepszym wyborem będzie szlifierka z akumulatorem umożliwiającą pracę w różnych elastycznych miejscach. Taka szlifierka posiada średnicę tarczy na poziomie 115mm i moc średnio 600W.

Dla średnio zaawansowanych najlepsza szlifierka kątowa to 125mm średnicy i moc w przedziale 600 – 1000W

Dla zaawansowanych rekomendowany model to średnica 180mm i moc powyżej 1000W.

Oczywiście wybór należy do Ciebie, ale czasem warto zapłacić trochę więcej i otrzymać długoletnią gwarancję ( nawet 5 lat), aniżeli kupić chińską podróbkę, której okres używalności często zamyka się w okresie 2 lat, a kosztowna naprawa nie daje szans na dalsze użytkowanie takiej chińskiej szlifierki kątowej.

 

Szlifierka kątowa 115mm, 125mm, 230mm – Ranking 2018

Szukasz dobrej szlifierki kątowej? Sprawdź nasz ranking najlepszych modeli zarówno kablowych jak też akumulatorowych. Ranking jest uzupełniany na bieżąco o najlepsze modele dostępne na polskim rynku. Dodatkowo korzystając z porównywarki cenowej, możecie Państwo otrzymać szlifierkę kątową w naprawdę dobrej taniej cenie. Nie przepłacaj i kup sprzęt w dobrej cenie z szybką dostawą do Twojego domu czy warsztatu.

 

Zapraszamy też do komentowania polecanym modeli w komentarzach. Podziel się wiedzą z naszymi użytkownikami na temat szlifierki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *