Spawanie czy to się opłaca?

Spawanie to obecnie bardzo popularne zajęcie, ze względu na dostęp do specjalistycznych szkoleń oraz wysokich zarobków. Dobry spawacz w zależności od swoich umiejętności oraz pokaźnego wynagrodzenia otrzyma również liczne dodatki. Dowiedz się jak zostać spawaczem oraz gdzie udać się na kurs spawalniczy.

 

Kto może zostać spawaczem?

spawanie czy się opłaca?

Każdy kto czuje się na zdrowiu oraz jest w pełni sprawny fizycznie. Spawanie to ciężka praca wymagająca dużej wytrzymałości oraz odporności na brud i kurz. Miejsce gdzie wykonywane jest spawalnictwo to zdecydowanie nie jest dobre miejsce dla osób o skłonnościach alergicznych. Jeśli planujemy karierę jako spawacz warto zapoznać się również z rysunkiem technicznym, który jest podstawą w tej branży.

 

Ile można zarobić?

Mediana zarobków spawaczy w Polsce wynosi 3373 zł brutto wg. portalu wynagrodzenia.pl jednak doświadczeni spawacze mogą w Polsce liczyć nawet na zarobki 5 – 8 tyś netto. Za granicą szczególnie w Niemczech jest duży popyt na spawaczy, zarobki dobrego specjalisty to 2500 – 5000 Euro w zależności od doświadczeni.

 

Gdzie na kurs spawalniczy?

Kurs możemy wykonać sami lub z pomocą firmy lub urzędu pracy. Warto przygotowując się do pracy spawacza uzyskać certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego. Obecnie w Polsce w większości UP oferują darmowy kurs na spawacza. Jeśli planujemy karierę jako spawacz warto sprawdzić czy nasz urząd pracy dofinansuje Twoją naukę.

Opcja II firma – wiele firm w zamian za podpisanie długoletniej współpracy oferuje kompleksowe kursy na TIG i MAG warto korzystać z takich możliwości z gwarancją pracy,

Opcja III – nauka samemu to najprostszy ale również bardzo czasochłonny element kształcenia, warto również czytać dużo literatury na ten temat.

 

Spawanie a zdrowie

Niestety mimo ciągłego doskonalenia ochrony przed negatywnymi skutkami spawania, nadal jest to branża o podwyższonym ryzyku. Do najbardziej szkodliwych elementów środowiska pracy w spawaniu możemy wymienić

  • pyły,
  • substancje chemiczne,
  • dym spawalniczy (aerozol).

Warto przed pracą zapoznać się z zaleceniami Instytutu Spawalnictwa > dostępnego tutaj

Przyłbica spawalnicza

Planując spawanie warto wyposażyć się w dobrą przyłbicę spawalniczą, wybór odpowiedniej maski do ochrony Twoich oczów pozwoli Ci na przyjemną i bezproblemową pracę w każdych warunkach.

 

Podsumowanie

Czy spawanie się opłaca? Oczywiście, że TAK jeśli tylko dopisuje nam zdrowie oraz lubimy spawać jest to branża dla Ciebie. Wysokie zarobki i perspektywy zachęcają coraz większa liczbę młodych absolwentów szkół zawodowych to tego fachu.

 

Źródła

  1. Poradnik inżyniera tom I – Spawalnictwo. Zagadnienia ogólnospawalnicze, materiały i urządzenia spawalnicze. WNT – Warszawa 1983.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *