Prostownik

Prostownik Einhell CC-BC 15 M
Prostownik Einhell CC-BC 15 M

Prostownik to narzędzie wykorzystywane do ładowania, różnego rodzaju urządzeń elektrycznych i magazynów energii takich jak akumulatory samochodowe. Urządzenie służy do zmiany napięcia zmiennego na napięcie stałe, dzięki czemu jesteśmy wstanie naładować prawie każde urządzenie. W naszym artykule pokażemy podział prostowników, jak również pomożemy wybrać odpowiedni prostownik samochodowy do 200 i 400 zł.

 

Podział prostowników

Najważniejszą rzeczą przy wyborze odpowiedniego prostownika będzie zapoznanie się z najbardziej popularnymi modelami. Można wyróżnić trzy rodzaje prostowników o zmiennych zastosowaniach i właściwościach, a więc są to:

prostownik standardowy –  najprostszy  z możliwych do wyboru prostowników, możemy kupić go w cenie 40 – 60 zł, budowa takiego sprzętu jest bardzo prosta. Prostownik standardowy składa się obudowy, transformatora i rezystorów, nie znajdziemy w nim dodatkowej elektroniki. Omawiany prostownik idealnie sprawdzi się w małych pojazdach samochodowych i pojazdach ciężarowych do 3,5 t.

prostownik mikroprocesorowy – taki prostownik, jest już bardziej rozbudowany od standardowego kolegi. W pierwszej kolejności należy wyróżnić mikroprocesor, który jest odpowiedzialny za poprawne przetwarzanie prądu. Dodatkowe zabezpieczenia zawarte w prostowniku mikroprocesorowym, dają wyższą jakość ładowania, jak również odporność na przepięcia czy inne uszkodzenia.

Przy ładowaniu akumulatora, warto dodać, że nie musimy odłączać instalacji elektrycznej samochodu, a to wszystko poprzez stabilizator napięcia ładowania. Prostownik mikroprocesowy to rozwiązanie dla osób ceniących sobie komfort i gwarancję jakości. Korzystając z takiego prostownika w spokoju możemy zostawił ładowanie akumulatora na noc, bez strachu o uszkodzenia.

prostownik trakcyjny – ostatni z rodzajów omawianych prostowników. Prostowniki trakcyjne to najmocniejsze i najbardziej złożone urządzenia do ładowania akumulatorów. Są wykorzystywane do ładowania akumulatorów: maszyn rolniczych, wózków widłowych, tirów, mini dźwigów. Jeśli nam zależy na przetwarzaniu dużej ilości energii, wybór prostownika trakcyjnego będzie uzasadniony.

 

Jaki prostownik kupić?

Jeśli znamy już podstawowy podział prostowników, warto również przed zakupem zapoznać się z prądem ładowania, napięciem wyjściowym, ciężarem i wymiarem jaki oferuje wybrany przez nas prostownik. O ile w przypadku prostowników mikroprocesowych proces prądu ładowania jest automatycznie dostosowany, to w przypadku prostownika standardowego musimy zwrócić uwagę na ten element.

Ważnymi elementami na które powinniśmy zwrócić uwagę to również, wybór odpowiedniego napięcia generowanego w woltach (V). Dla przykładu do ładowania akumulatora o napięcu 12V powinniśmy wybrać prostownik o napięciu również 12V, w innym przypadku możemy uszkodzić akumulator lub go po prostu rozładować. Na szczęście producenci

Przejdźmy teraz do wyboru odpowiedniego prostownika.

 

prostownik samochodowy (do akumulatora) – do ładowania akumulatorów samochodowych rekomendowane są prostowniki mikroprocesorowe, wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia i generujące stałe napięcie 6V, 12V, 24V w zależności od napięcia naszego akumulatora. Jeśli chcemy kupić dobry prostownik do samochodu musimy liczyć się z wydatkiem minimum 100 zł. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na dodatki jakie oferuje narzędzie, takie jak ekran LCD, amperomierz, wentylator czy funkcja BOOST. Wszystkie te dodatkowe funkcje pomagają w rozruchu samochodu i procesie ładowania akumulatora.

prostownik z rozruchem – prostownik rozruchowy jest większy niż standardowy sprzęt tego typu. Jest popularny u osób, które nie mają w pobliżu innego auta do rozruchu. Za pomocą prostownika rozruchowego możemy niemal od razu odpalić swoje auto łącząc swój akumulator z inną maszyną o większej mocy akumulatora niż nasz.

Jest szczególnie wykorzystywany na różnego rodzaju budowach, gospodarstwach rolniczych. Prostownik z rozruchem jest przeznaczony do akumulatorów kasowych o napięciu 12/24 V, rozruch następuje przy prądzie o mocy 400 amperów. Najczęściej spotykaną formą takiego prostownika jest jego mobilna wersja na kółkach, która umożliwia szybki transport do potrzebującego samochodu, tira lub innej maszyny potrzebującej natychmiastowego rozruchu.

prostownik do motocyklu – w tym przypadku możemy kupić zwykły prostownik, jednak należy zwrócić na dobranie odpowiedniego napięcia. Często skutery o niskiej mocy, posiadają niskie napięcie 6V, którego nie obsługują wszystkie prostowniki. Należy wyszukać prostownika do motocyklu o napięcu 6V / 12V. Są to najczęśniej małe mobilne prostowniki w niższej cenie niż prostownik samochodowy, który potrzebuje większej mocy rozruchowej.

 

Ograniczony budżet? Podpowiadamy

 

Prostownik samochodowy do 200 zł

Za cenę 200 zł możemy kupić już całkiem solidny prostownik mikroprocesorowy przeznaczony do ładowania akumulatorów samochodowych. W tej cenie możemy kupić prostownik od polskich, jak również zagranicznych producentów takich jak: Volt Polska, Geko, Winterstein, AL-FA Qualita Italiana, Ctek.

Oferowane w tym przedziale prostowniki samochodowe nadają się do ładowania każdego napięcia 12V / 24V, jak również posiadają dodatkowe bezpieczniki często w zestawach 2x 50A lub 4x 50A, które zabezpieczają przed awarią. Warto, również wyszukać prostownik samochodowy posiadający przedłużony cykl życia akumulatora, w cenie do 200 zł większość oferowanych modeli będzie posiadała taką opcję.

Kraft&Dele KD1908

➾ Uniwersalny prostownik popularne modele do 200 zł

Prostownik samochodowy do 400 zł

W cenie do 400 zł kupimy już naprawdę porządny i solidny prostownik samochodowy mikroprocesorowy do rozruchu / ładowania. W tej cenie znajdziemy prostowniki takich marek jak TM Group, Geko czy niemieckiej jakości Gude. Standardem w tej cenie są szczypce z izolowanymi uchwytami, zabezpieczenie przed zamianą biegunów, profesjonalne wytrzymałe okablowanie, czy wskaźnik LCD amperomierza. Prostownik do 400 zł dobrze sprawdzi się w zasilaniu zarówno samochodów z silnikiem benzynowym, jak również diesla, który potrzebuje do rozruchu więcej energii.

dedra prostownik

➾ Szczegóły TOP1: Marki premium w dobrej cenie

 

Ciężar, wymiary

Większość prostowników waży do 2 KG, jednak zdarzają się takie prostowniki w szczególności do rozruchu dużych maszyn o wadze powyżej 4KG. Podstawowe wymiary prostownika to 18 x 18 x 10 cm. Prostownik mikroprocesorowy, spokojnie można trzymać w bagażniku samochodu, dzięki czemu będziemy zabezpieczeni przed ewentualną awarią.

 

Napięcie wyjściowe a zasilające

Przy zakupie prostownika, warto rozróżniać napięcie wyjściowe od zasilającego. Dla przypomnienia, napięcie zasilające wynosi standardowo w większości prostowników krajów Europy 230V. Nieco inaczej ma się sytuacja z prostownikami samochodowymi sprowadzonymi z USA, takie urządzenia posiadają napięcie zasilające 110V, dlatego ich użytkowanie nie będzie możliwe lub będzie potrzebny dodatkowy transformator.

Ważne: Napięcie zasilające powinno być równe napięciu akumulatora np. jeśli posiadamy akumulator 12V, taki sam powinniśmy zakupić prostownik o napięciu zasilającym również 12V.

 

Prostownik – Rekomendowani producenci

  • Ansmann
  • CTEK
  • Winterstein
  • Geko
  • Volt Polska
  • ProUser
  • VOLTCRAFT
  • Profi Power

 

Prostownik Cena & Opinie & Ranking 2018

Podsumowując, jeśli posiadamy auto do mocy do 65 KM, spokojnie starczy podstawowy rozrusznik samochodowy w cenie do 100 zł znajdziemy wiele interesujących modeli. Jednak jeśli zamierzamy ładować auta, tira, maszyny rolnicze o dużo większej mocy koniecznie będzie wyposażenie w rozrusznik samochodowy mikroprocesorowy, który spokojnie kupimy dobrej marki za około 200 zł.

Ostatnią opcją najbardziej profesjonalną jest rozrusznik do rozruchu, przeznaczony do natychmiastowego „odpalania” aut o dużym zapotrzebowaniu na energię. Rozrusznik do rozruchu kupimy już za około 300 – 400 zł.

Poniżej udostępniamy Państwu na bieżąco aktualizowany ranking najlepszych prostowników samochodowych, mikroprocesorowych, do rozruchu. Nie wiesz jaki prostownik kupić? Sprawdź nasz ranking.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *