Pilarka tarczowa

Pilarka tarczowa Graphite 58G486Pilarka tarczowa to maszyna o szerokich zastosowaniach, świetnie sprawdza się w przecinaniu drewnianych desek, płyt OSB, jak również tworzyw sztucznych. Jest to jedne z podstawowych narzędzi każdego majsterkowicza, jak również pilarka jest uwielbiana przez stolarzy, dekarzy. W dzisiejszym artykule, opiszemy podział, zastosowania oraz podpowiemy, jaką pilarkę tarczową kupić dopasowaną do Twoich potrzeb.

 

Podział pilarek tarczowych

Na wstępie należy przybliżyć dwie najbardziej popularne formy pilarek. Są to pilarka tarczowa ręczna i pilarka stołowa.

Czym się różnią i jakie mają zastosowania?

 

I. Pilarka tarczowa ręczna – pilarki ręczne to bardzo mobilne urządzenia, możemy ich używać praktycznie wszędzie tam gdzie mamy dostęp do prądu. Pilarki ręczne świetnie sprawdzą się kiedy chcemy zmienić jej położenie przykładowo chcemy umieścić pilarkę w innym miejscu na stole. Wysoka mobilność umożliwia pilarkom ręcznym na prace wykończeniowe na miejscu np. podczas cięcia desek dachowych, podłogowych.

Średnica tarczy nie jest zbyt duża w porównaniu do pilarki stołowej i wynosi maksymalnie 250 mm. Na sam koniec, warto dodać, że używanie pilarki tarczowej ręcznej wymaga wprawy, bardzo łatwo niedoświadczona osoba może stracić nad nią panowanie, szczególnie gdy tniemy bardzo oporny materiał jak drewno dębowe, więźby dachowe czy tworzywa sztuczne.

II. Pilarka tarczowa stołowa (stacjonarna)  – ten rodzaj pilarki jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczona do prac stacjonarnych. Czyli wszędzie tam gdzie możemy ją zamontować, są to między innymi: stoły stolarskie, stoły warsztatowe, magazyny i place budowy. Pilarka tarczowa to klasyczna piła mechaniczna przeznaczona do cięcia i przycinania twardych długich elementów drewnianych i tworzywowych.

W porównaniu do pilarki ręcznej średnica tarczy często wynosi powyżej 320mm, co powoduje dużo lepszą efektywność pracy. Praca przy pilarce stołowej jest stabilna i bardziej bezpieczna niż w przypadku pilarki tarczowej ręcznej, jeśli chodzi o początkujących majsterkowiczów.

 

Ile kosztują pilarki tarczowe?

Jeśli planujemy zakup pilarki tarczowej to mamy naprawdę bardzo duży wybór. W przypadku pilarki ręcznej, mobilną piłę dobrej jakości możemy kupić w przedziale 70 – 250 zł w zależności od kilku parametrów. Natomiast jeśli szukamy pilarki stacjonarnej to musimy liczyć się z przedziałem 200 – 1000 zł.

Dodatkowe rzeczy takie jak konstrukcja, zabezpieczenia, większa średnica piły istotnie wpływa na cenę, dlatego też pilarka ręczna, jest dużo tańsza. Warto, przy zakupie zwrócić uwagę też na producenta, ale o tym w dalszej części artykułu.

Polecane pilarki tarczowe nac, hecht, ryobi

➾ Polecane pilarki tarczowe do 400 zł

 

Zastosowania pilarki

Pilarka tarczowa ma wiele przydatnych zastosowań, zarówno w domowych warunkach, jak również profesjonalnych zastosowaniach. Oto niektóre z nich:

 • cięcie, przycinanie drewnianych elementów np. desek
 • regulowanie długości profili
 • przycinanie plastikowych listew
 • zagłębianie dowolnego materiału
 • blachodachówki
 • cięcie stalowych kątowników

Oczywiście są to tylko najpopularniejsze zastosowania pilarki tarczowej, tak naprawdę możemy jej użyć też do wielu innych rzeczy.

 

Podstawowe parametry

Kupując pilarkę tarczową, należy zwrócić uwagę na takie elementy jak:

Tarcza – powinna być dopasowana do materiału na którym pracujemy, powinniśmy zadbać aby tarcza była naostrzona i nieuszkodzona. Do wyboru mamy tarcze o dużych i małych zębach. Jeśli zamierzamy używać pilarkę do podstawowych rzeczy wybierzmy uniwersalną piłę o małych „zębach”.

Głębokość cięcia – większość producentów pilarek tarczowych informuje o grubości materiału z jakim poradzi sobie jego piła. Należy pamiętać, że większość producentów umożliwia zdjęcie ramy ochronnej, co pozwala na cięcie materiałów o różnej grubości. Kupując pilarkę tarczową, zwróćmy na to uwagę, pozwoli to na oszczędzenie późniejszych nerwów.

Moc – jak w każdym rodzaju elektronarzędzi im większa moc tym dostajemy teorytycznie większą wydajność pilarki. Moc jest powiązania z liczbą obrotów na tarczy co skutkuje lepszą pracą pilarki przy twardych elementach. Przy zastosowaniach amatorskich pilarka tarczowa o mocy do 1300W w zupełności wystarczy, natomiast jeśli potrzebujemy urządzenia w pełni profesjonalnego radzącego sobie z najtwardszym materiałem drewnianym wybierzmy pilarkę o mocy powyżej 2000W.

Pojemnik na odpady – Warto, sprawdzić przy kupnie pilarki czy posiada w zestawie dodatkowy pojemnik na wszelkiego rodzaju odpady takie jak: wióry, zanieczyszczenia, pył. Zdecydowanie ułatwi to nam pracę i późniejsze porządki.

Dodatkowe akcesoria – do innych przydatnych akcesoriów na jakie warto spojrzeć to: laser, czy dodatkowe prowadnice. Dodatkowe akcesoria przyśpieszają pracę i wpływają na bezpieczeństwo, dlatego warto z nich korzystać.

 

Jaką pilarkę tarczową wybrać?

Do podstawowych czynności pilarka o mocy do 1500 W będzie najlepszym wyborem. Dla zastosowań profesjonalnych proponujemy wybranie pilarki o mocy powyżej 2000 W, która poradzi sobie zarówno z obróbką metali, jak też różnego rodzaju drewna.

Na rynku istnieje dużo firm sprzedających pilarki tarczowe do tych najbardziej popularnych możemy wymienić producentów: Makita, Bosch, Graphite, Ryobi czy Dedra. Jeśli planujemy zakup pierwszej pilarki tarczowej warto wybrać podstawowy model do 300 zł, aby przetestować czy tego rodzaju sprzęt spełnia nasze wymagania.

 

Popularni producenci

I. pilarka tarczowa makita – producent dostarcza szeroki wybór pilarek w różnym przedziale cenowym od 400 do nawet 2000 zł. Za małe pieniądze możemy kupić dobrą pilarkę MAKITA HS7611 1600W 190mm za już około 500 zł otrzymujemy model o wewnętrznej średnicy 30mm, możliwością cięcia kątowego do 45°, jak również elastyczną możliwość zastosowania tarcz o średnicy 185 mm i 190 mm. Do bardziej profesjonalnych zadań możemy wybrać model MAKITA 5008MG lub MAKITA 5017RKB oba modele są wysokiej jakości, posiadają diodę LED oraz wysoki poziom mocy 1800W, który pozwoli na pracę z twardym materiałem jak np. drewno dębowe.

II. pilarka tarczowa bosch – kolejny popularny producent na polskim rynku pilarek i elektronarzędzi. Do najpopularniejszych modeli możemy wymienić Bosch PKS 40 o mocy 850W i średnicy tarczy 130mm w cenie 300 zł, jak również BOSCH GKS 600 w cenie 500 zł. Są to rozwiązania dla podstawowych zastosowań, jeśli szukamy pilareki w pełni profesjonalnej warto zwiększyć budżet do minimum 700 zł. W tej cenie możemy kupić już dobrą pilarkę tarczową bosch. Większość, pilarek tego producenta bardzo dobrze nadaje się do szerokich prac warsztatowych, cięcia drewna czy cięcia materiałów ciężkich. Producent gwarantuje również w zależności od modelu 2 lub 3 letnią gwarancję na swój sprzęt.

III. pilarka tarczowa graphite – producent oferuje pilarki w bardzo dobrej koleracji cena/jakość. Za 250 zł możemy otrzymać pilarkę tarczową graphite 58G488 o mocy aż 1200 W i podwójną tarczą. W pilarkach tego producenta można dokładnie regulować głębokość wcięcia, dzięki czemu zachowujemy pełną kontrolę podczas pracy. W większości tańszych modeli pilarka oferuje 5000 obrotów na minutę i możliwość cięcia w zakresie 0° do 45°. W droższych modelach powyżej 600 zł producent oferuje pilarki tarczowe z opcją nawet 6000 obrotów na minutę. Pilarki tarczowe graphite do bardzo dobra alternatywa cenowa dla marek makita i bosch.

 

Bosch PKS 55A skuteczna pilarka do drewna

➾ Szczegóły TOP1: Bosch PKS 55A

 

A może mini pilarka tarczowa?

Potrzebując elastycznej pilarki warto zastanowić się na mini wersją mobilną. Dzięki niskiej mocy i dodatkowej funkcjonalności taka mini pilarka tarczowa może być bardzo użyteczna podczas codziennych prac. Dobra mini pilarka powinna posiadać między 1,2 a 1,6 KG, niska masa własna pozwala na wygodne użytkowanie.

Mini pilarka tarczowa świetnie się sprawdzi u wszystkich majsterkowiczów, ponieważ narzędzie jest mobilne i uniwersalne nada się zarówno do cięcia drewna, jak też glazury czy lekkich metali. Jedynym minusem to w mini pilarkach akumulatorowych, musimy zwrócić uwagę na czas pracy baterii.

 

Jaka pilarka tarczowa do drewna?

jaka pilarkę do drewna wybrać?

Najpopularniejszym zastosowaniem pilarki tarczowej to cięcie i przycinanie drewna. Zatem jaka pilarka będzie najlepsza do pracy z drewnem? Głównie w tym przypadku będziemy korzystali z pilarki stołowej (czyli stacjonarnej wersji) pozwoli nam to na stabilną pracę i wysoką efektywność. Pilarka do drewna powinna poradzić sobie z takimi materiałami jak wieźba, panele podłogowe czy deski.

Przy zakupie zwróćmy uwagę na wielkość zębów tarczy oraz wymiary. Im zębki tarczy są głębsze tym możemy ciąć bardziej twarde drewno. Jeśli nam zależy na dokładnych wymiarach wybierzmy tarczę o małych zębach. Za ile kupimy pilarkę tarczową do drewna? Przedział dobrych narzędzi to 400 a 2000 zł. W tej cenie znajdziemy popularnych producentów BOSCH, MAKITA.

 

Bezpieczeństwo pracy z pilarką BHP

bezpieczeństwo pracy BHP

Pilarka tarczowa to względnie bezpieczne narzędzie, jednak musimy zastosować się do kilku zasad. Kilka z ważniejszych to :

 • odpowiednio zabezpieczone stanowisko pracy – pilarka tarczowa, mowa tutaj o wersji stacjonarnej powinna być stabilnie umieszczona, nie powinna się kiwać ani przechylać. Powinniśmy zadbać również o to aby osoby postronne nie przechodziły koło nas podczas pracy na pilarce.
 • dobrej jakości sprzęt – nowoczesny sprzęt ma dodatkowe zabezpieczenia, które zwiększają poziom bezpieczeństwa. Warto z nich korzystać.
 • doświadczenie – lata praktyki pozwolą nam stosowanie odpowiednich procedur i wyczucia maszyny. Co pozwoli na bezkonfliktową pracę.
 • kabel – zadbajmy o to aby zasilanie nie było widoczne, a kabel powinien być umieszczony tak aby nie było możliwości potknięcia o niego.
 • zadbaj o prace porządkowe – przed uruchomieniem pilarki oczyść pilarkę z pyłu i wiórów

więcej na ten temat można przeczytać na : http://archiwum.ciop.pl/5907.html

 

Podsumowanie

Pilarka tarczowa to bardzo dobry zakup, dla wszystkich majsterkowiczów i profesjonalnych budowlańców. Przy zakupie zwracajmy uwagę na renomę producenta, jak również dołączoną gwarancję. Dobrą pilarkę tarczową poznasz po dużej mocy i dobrej tarczy.

Jeśli interesuje Cię podstawowa pilarka do domowych zastosowań wybierz model do 300 zł, dla profesjonalistów rekomendujemy droższe modele o większej wydajności. Pamiętaj też aby przed użyciem pilarki tarczowej, dokładnie przeczytać instrukcję użytkowania co pozwoli na bezpieczną pracę.

 

Pilarka tarczowa – Ranking 2018

Poniżej udostępniamy Państwo ranking najlepszych narzędzi z kategorii: pilarka tarczowa. Mamy nadzieję, że pomoże Państwu podjąć odpowiednią decyzję. Staramy się na bieżąco aktualizować ranking pilarek wg. parametru cena/jakość i opinii użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *