Opalarka

Opalarka Ryobi 2000 W
Opalarka Ryobi 2000 W

Opalarka to bardzo przydatne elektronarzędzie zarówno do prac domowych jak i też do prac budowalnych i majsterkowania. Za pomocą źródła ciepła możemy modyfikować elementy zewnętrzne. Jaką opalarkę kupić, oraz na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

 

Jak działa opalarka?

Działanie opalarki polega na emitowaniu gorącego powietrza sięgającego nawet 600 °C, przykładając tak gorące powietrze do dowolnego elementu, jesteśmy wstanie zmieniać jego właściwości.

Najczęstsze zastosowanie

usuwanie powłok lakierniczych

montaż foli na szybach

osuszania po malowaniu

odmrażanie

modyfikacja elementów plastikowych

Oczywiście opalarkę możemy wykorzystać, również do innych przydatnych czynności. Narzędzie dobrze sprawdzi się zarówno w drobnych hobbistycznych pracach [okleinowanie mebli] jak również zaawansowanych pracach remontowo-budowalnych.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przy zakupie opalarki powinniśmy poznać główne parametry, na jakie musimy zwrócić uwagę. Poniżej najpopularniejsze parametry:

  • Moc – Standardowo, jak ma się to również w innych narzędziach, przy zakupie warto zwrócić uwagę na MOC. Jeśli chodzi o opalarki to spotkamy takie od mocy 500 W do nawet 2500 W. Im większą moc wybierzemy, tym nasza opalarka będzie miała więcej zastosowań.
  • Emitowana temperatura – najczęściej spotykane modele posiadają zakres temperatur od 200  °C  do nawet 600 °C.  Jeśli chcemy modyfikować bardziej oporne elementy takie jak powłoki lakiernicze czy bardzo twardy plastik, warto poszukać opalarki o emitowanej temperaturze minimum 400 °C.
  • Opcja wyboru odpowiedniej temperatury – Jeśli nasza opalarka ma być uniwersalna warto zadbać, aby posiadała odpowiednie regulacje przykładowo I bieg: 280 l / min, II bieg: 480 l / min. Jeśli wygenerujemy zbyt ciepłe powietrze, możemy uszkodzić opalany przedmiot. Przy pracy warto stopniowo podkręcać temperaturę.
  • Długość kabla – bardzo istotna sprawa, dużo szczególnie początkujących użytkowników elektronarzędzi nie zwraca uwagi na długość kabla. Jeśli planujemy wykorzystywać opalarkę do prac budowlanych warto zadbać aby miała minimum 1,5 metra kabla. Zdecydowanie ułatwi to pracę.
  • Gwarancja – Jeśli zależy nam na bezawaryjnej pracy warto zwrócić uwagę na gwarancję. Większość popularnych producentów opalarek takich jak Bosch, Makita dodaje 2 -3 letnią gwarancję na działanie swojego sprzętu. Przy zakupie opalarki w supermarketach warto, zwrócić uwagę czy posiadają gwarancję producenta, ponieważ są to zazwyczaj urządzenia marek „no-name”.

 

Rodzaje opalarek

Znamy już najważniejsze parametry opalarek, teraz czas na dostępne modele. Do najpopularniejszych opalarek możemy zaliczyć gazową, elektryczną oraz do drewna. Każda ma swoje plusy i minusy oraz różni je też cena. Warto poznać czym się różnią, sprawdź sam.

Opalarka gazowa – urządzenie w tej kategorii posiada, również dodatkowe opcje. Jest to najczęściej urządzenie 2 W 1 czyli opalarka plus lutownica. Za pomocą dostępnego palnika zasilanego gazem o mocy do 70W możemy swobodnie pracować. Opalarka gazowa pracuje na bardzo dużych temperaturach sięgających nawet 1300º C. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na pojemność zbiornika, naturalnie im większy tym nasza praca będzie mogła być dłuższa. Urządzenie gazowe idealnie nada się do lutowania cynowego czy też pirografi ( rzeźbienie w drewnie ).

Opalarka elektryczna – najpopularniejszy model opalarki, który możemy nabyć już od 30 zł. Warto, zwrócić uwagę że w tańszych modelach nie jest dostępy regulator temeperatury, jest to pułapka dla początkujących majsterkowiczów. Opalarki elektryczne mają najwięcej zastosowań takich jak: podgrzewanie, opalanie czy nawet spawanie ABS. Na rynku jest bardzo dużo ciekawych modeli jak PRACTYL czy BOSCH.

Opalarka do drewna – tego typu sprzęt zdecydowanie powinien posiadać regulator temperatury, ze względu na szeroki wybór drewna na którym możemy pracować. Inna temperatura będzie wykorzystywana do opalania drewna dębowego a inna do drewna sosnowego. Polecane opalarki do drewna to takie modele posiadające minimum 3 stopnie regulacji 50°C, 400°C, 600°C. Dobry sprzęt kupimy tutaj w przedziale 100 – 200 zł.

 

Popularne marki

Do najpopularniejszych producentów opalarek zaliczamy 3 potentatów rynku elektronarzędzi. Mając do wyboru nieznajomą markę, warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Do większości modeli opalarek tych producentów znajdziemy opinie w serwisach i forach internetowych, co pomoże nam w podjęciu decyzji.

Steinel – marka dostępna od 1959 roku, zatrudniająca 1200 pracowników w ponad 10 krajach na całym świecie oferuje sprawdzone opalarki. Słyną one z bardzo dużej wytrzymałości powyżej 10 lat, licznymi dodatkami oraz wygodną pracę. Opalarkę Steinel kupimy już od 148 zł, jednak najdroższe modele sięgają nawet kwoty 600 zł. Jest to narzędzie przeznaczone raczej do zaawansowanych użytkowników. Jakie modele polecamy? opalarka steinel hl 2020 e, hl 1920 e czy ostatnio bardzo popularny model hg 2310 lcd.

Bosch – jeden z najpopularniejszych producentów elektronarzędzi w Europie. Co cechuje opalarki tego producenta? Wysoka trwałość, optymalne rezultaty, pełna kontrola temepatury dopasowana do danej czynności. Dodatkowo Bosch udostępnia szeroki wybór dysz o różnych zastosowaniach. Producent oferuje swoje elektronarzędzia w kwocie od 150 do 700 zł. Do popularnych modeli można zaliczyć opalarka bosch phg 600-3, ghg 660 lcd. Sprzęt rekomendowany początkującym majsterkowiczom.

Makita – japońska jakość w atrakcyjnej cenie. Opalarki Makita to dobra alternatywa dla opalarek mniej znanych producentów. W cenie do 200 zł otrzymamy naprawdę dobry sprzęt z wysokiej mocy sięgającej powyżej 1500 W oraz stopniu regulacji ciepła. Producent często dorzuca również liczne gratisy takie jak: walizka, dysza szczelinowa, dysza redukcyjna 20 mm. Dlatego często możemy spotkać opalarki makita w takich hipermarketach jak Castorama czy OBI.

 

Jaką opalarkę kupić?

Dla początkujących majsterkowiczów dobrym rozwiązaniem będzie wybór zwykłej marketowej opalarki. Jednak przy takim wyborze warto wybrać opalarkę z możliwą regulacją temperatury oraz mocy minimum 1000 W. Pozwoli nam to na podstawowe czynności takie jak opalanie, nagrzewanie. Przy początkowym wyborze, warto również zwrócić uwagę czy nasza potencjalna opalarka posiada wymienne dysze, dzięki temu będziemy mogli przystosować urządzenie do różnych działań.

Dobrą opalarkę dla początkującego kupisz za mniej niż 150 zł. Polecane modele to HP 2000 MSW Motor Technics oraz Bosch PHG 600-3. Dla zaawansowanych warto zainteresować się modelami o mocy powyżej 2000 W, pozwoli to na sprawne działania i szeroki zakres prac. Wiele opalarek dla zaawansowanych posiada przydatną funkcję Thermostop oraz możliwość zdejmowania osłony cieplnej co pozwala na pracę w trudno dostępnych miejscach.

 

Podsumowanie

Opalarka to zdecydowanie ciekawe narzędzie, przydatne u każdego majsterkowicza oraz fachowca budowalnego. Niska cena oraz szerokie możliwości dają narzędziu wysoką popularność. Opalarkę możemy kupić w cenie od 30 do nawet 1000 zł w bardzo profesjonalnych narzędziach.

 

Ranking

Dla ułatwienia Państwu wyboru podczas szukania dobrej opalarki podpowiadamy, jaką warto kupić w naszym rankingu. Poniżej znajdują się opalarki w stosunku cena/jakość. Sprawdź sam jaki model będzie dla Ciebie najlepszy. Jeśli już kupiłeś opalarkę, zostaw komentarz i podziel się z innymi swoimi spostrzeżeniami na temat swojego narzędzia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *