Młotowiertarka

graphite pro młotowiertarkaMłotowiertarka zwana również młotem udarowo-obrotowym to urządzenie przeznaczone do specjalistycznych prac remontowo-budowalnych. Narzędzie świetnie sprawdzi się w wierceniu i kłuciu twardych materiałów takich jak: ściany, beton czy kamień. Używająć młotowiertarki możesz zrobić otwór prawie w każdym miejscu, jednak do tego będziesz potrzebował odpowiedniej mocy, oraz energii udaru.

Sprawdź jaką młotowiertarkę warto kupić? Oraz jakie możliwości daję najpopularniejsze młotowiertarki takich producentów jak makita, bosch czy parkside.

 

Wykorzystywanie :

wiercenie otworów w betonie,

wiercenie otworów w kamieniu, marmurze i innych twardych materiałach,

kłucie ścian, elementów twardych,

wiercenie w metalach.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze młotowiertarki?

Wybór młotowiertarki to nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli będzie to nasz pierwsze narzędzie. Na rynku znajdziemy narzędzia zarówno do użytku domowego, jak również w pełni profesjonalne młotowiertarki. Jednak dzielą je inne parametry takie jak moc, ilość obrotów czy dodatkowe możliwości, warto przed zakupem zapoznać się z wszystkimi rozwiązaniami, aby wybrać jak najlepszą młotowiertarkę dopasowaną do swoich potrzeb.

 

Najważniejsze parametry młotowiertarki

Tryb pracy – większość młotowiertarek oferuje 3 tryby pracy: wiercenie udarowe, wiercenie bez udarowe oraz kłucie. W trybie wiercenia udarowego mamy możliwość wiercenia otworów w twardych materiałach takich jak kamień czy beton. W trybie wiercenie bez udarowego możemy skutecznie wiercić w drewnie lub metalu. W trybie kłucia, możemy tworzyć miejsce pod okablowanie, czy instalacje elektryczne.

Moc – wybierając młotowiertarkę o większej mocy możemy pracować na twardszych materiałach oraz wykorzystywać wiertła o większej średnicy co powoduje większe możliwości pracy. Do podstawowych czynności domowych takich jak wiercenie w ścianach wystarczy zwykła młotowiertarka o mocy 1000 W. Inaczej ma się to w przypadku wykorzystywaniu przez profesjonalistów. Do specjalistycznych prac rekomendowane są narzędzia o mocy powyżej 2000 W.

Rodzaj uchwytu – młotowiertarki posiadają dwa rodzaje uchwytów SDS-Plus oraz SDS-MAX. Dzięki nim możemy w szybki sposób zwiększyć funkcjonalność naszego urządzenia poprzez wymianę osprzętu bez dodatkowych narzędzi. Do podstawowych czynności amatorskich młotowiertarka z uchwytem SDS-Plus będzie w pełni wystarczająca do takich prac jak wiercenie czy lekkie kłucie. W innym przypadku, gdy zamierzamy wykorzystywać nasze urządzenie do ciężkich prac takich jak wyburzenia, czy kucie w twardych miejscach lepszym wyborem będzie młotowiertarka z uchwytem SDS-MAX.

Obroty – podane są w formie niutonometrach [Nm], oczywiście im więcej tym nasza młotowiertarka będzie wydajniejsza. Większa ilość Nm powoduje szybsze obracanie się wiertła co powoduje możliwość pokonania bardziej „opornego” materiału lub metalu. Warto, również wyróżnić młotowiertarki z regulacją obrotów, które umożliwiają odpowiednią regulację dopasowaną do danego materiału np. drewna. Do domowych rozwiązań warto wybrać, urządzenie z zmienną liczbą obrotów. Pozwoli to na wykorzystywanie również naszej młotowiertarki jako zwykła wiertarkę.

Energia udaru – oznaczona w trzech konfiguracjach do 5 J, do 10 J oraz do 60 J. Im większa energia udaru, tym urządzenie poradzi sobie z twardszym materiałem. Dla domowych majsterkowiczów wystarczająca będzie młotowiertarka z udarem do 10 J. Dla profesjonalistów rekomendowane są urządzenia o mocy powyżej 20 J, pozwoli to na skuteczne skuwanie betonu oraz wiercenie i kruszenie elementów nad, którymi pracujemy.

Zasilanie – W przypadku zakupu młotowiertarki mamy do wyboru dwa rodzaje zasilania: sieciowego lub akumulatorowego. Zasilanie sieciowe czyli zasilanie kablem sprawdzi się w większości przypadków. Natomiast młotowiertarka z zasilaniem akumulatorowym, będzie przydatna raczej do amatorskich zastosowań, ze względu na mały czas pracy na baterii.

Dodatkowe możliwości – przy wyborze urządzenia, warto również zwrócić uwagę na dostępność funkcji redukcji drgań czy wskaźnik przeciążenia silnika. Dzięki dodatkowym funkcją nasza praca będzie wydajniejsza i przyjemniejsza.

 

Jaka młotowiertarka do domu?

Szczególnie domowi użytkownicy amatorzy remontowi, majsterkowicze mają szczególny problem z wyborem odpowiedniej młotowiertarki. Podpowiadmy, jakie elektronarzędzie warto kupić do domowych zastosowań.

Do podstawowych zastosowań, warto kupić młotowiertarkę w niższej cenie, aby przetestować czy to elektronarzędzie nam odpowiada. Większość tanich młotowiertarek do 300 zł oferuje możliwość wiercenia udarowego, oraz drobnego kłucia. Co jest wystarczające dla domowych majsterkowiczów.

Jakie parametry powinna posiadać domowa młotowiertarka? Moc do 1000 W, energię udaru do 10J oraz rodzaj uchwytu SDS-Plus. Czy warto kupić młotowiertarkę z hipermarketu? I tak i nie, zaletą będzie niższa cena, jednak jakość takiego elektronarzędzie jest przeciętna. Dużo lepszym wyborem będzie wybranie znanego producenta BOSCH, MAKITA lub PARKSIDE w nieco tańszej konfiguracji. W domowych zastosowaniach, warto również wybrać ciche urządzenie o głośności do 120 dB, tak aby nie denerwować innych użytkowników domowych, głośnymi pracami.

mlotowiertarka do domu

➾ Szczegóły TOP1: Marki do domu w dobrej cenie

 

Jakiej firmy młotowiertarka?

Nad tym zatanawiaja się zarówno amatorzy budowalni, jak w pełni profesjonaliści. Robiąc krótki research zapytań użytkowników internetu z wyszukiwarki Google. Możemy wyróżnić pod względem jakości takich producentów jak bosch, parkside i makita.

I. Młotowiertarka makita – bardzo popularny japoński producent, który oferuje szeroki wybór młotowiertarek zarówno SDS-Plus jak SDS-Max. Popularność na rynku polskim zawdzięcza połączeniu atrakcyjnej ceny z dosyć dobrą jakością swoich elektronarzędzi. Młotowiertarki makita świetnie sprawdzą się zarówno w zastosowaniach domowych użytkowników, jak również profesjonalnych pracach remontowych i budowalnych. Co jeszcze cechuje młotowiertarki makita? Przede wszystkim rękojeście preciwpoślizgowe, duża wytrzymałość bolca udarowego oraz dodatkowe sprzęgło przeciążeniowe. Ceny elektronarzędzi makita zaczynają się od 250 zł a kończą nawet na 1500 zł w przypadku bardzo zaawansowanych urządzeń.

Polecane modele makita: MŁOTOWIERTARKA MAKITA HR2470 780 W, MAKITA HR2470, MAKITA HR2470.

II. Młotowiertarka bosch – producent, którego nie trzeba przedstawiać. Zdecydowany lider elektronarzędzi w Polsce, jak również w segmencie młotowiertarek. Co cechuje urządzenia tego producenta? Przede wszystkim szeroki asortymet. Znajdziemy w ofercie bosch zarówno budżetowe młotowiertarki jak PHB 2100 RE w cenie do 300 zł przeznaczone do podstawowych zastosowań. Oraz w pełni profesjonalne rozwiązania jak: Bosch Professional GBH 2-26 DRE w cenie 600 zł. Producent oferuje również liczne dodatki takie jak długoletnie gwarancja nawet 5 lat oraz możliwość blokowania obrotów w swoich młotowiertarkach. Polecamy markę bosch zarówno amatorom, jak również profesjonalistom.

III. Młotowiertarka parkside – ostatni popularny producent, którego cechuje niska cena. Swoją popularność w Polsce zawdzięcza licznymi promocjami w Lidlu oraz Biedronce. Młotowiertarkę parkside możemy kupić już za nawet 250 zł co czyni ją bardzo ciekawą alternatywą dla innych elektronarzędzi. Urządzenie, polecamy jednak do postawowych czynności takich ja wiercenie w gładkich materiałach, ponieważ większość urządzeń tego producenta posiada moc poniżej 1000 W.

 

Młotowiertarka do 200 zł

Najniższy z możliwych budżetów, który umożliwi nam na zakup młotowiertarki. Jednak w tej cenie otrzymamy urządzenie o niskiej mocy, ograniczonych trybach pracy oraz wątpliwą jakość. Przykładowo za cenę 199 zł możemy kupić młotowiertarkę HurthAG SDS+ z prędkością obrotową 1300 RPM oraz energią udaru 3.4J. Do innych urządzeń w tej cenie możemy wyróżnić młotowiertarkę Eurotec 2602SDS z dwoma główkami.

Czy warto kupić młotowiertarkę do 200 zł? To zależy, jeśli potrzebujesz na krótki okres czasu np. remont jednorazowo urządzenie dobrze się sprawdzi. W zastosowaniach profesjonalnych tania młotowiertarka w niskiej cenie wytrzyma może 3 – 6 miesięcy intensywnego użytkowania.

draper młotowiertarka

➾ Polecane Młotowiertarki do 200 zł [Sprawdź]

 

Młotowiertarka do 500 zł

W cenie do 500 zł posiadamy już dużo większy wybór młotowieratrek. Znajdziemy tu takich producentów tak PowerMat, Graphite PRO, Bosch, Makita, Hitachi czy wyżej omawiane urządzenia marki Parkside.

Czy taki budżet pozwala na zakup dobrej młotowiertarki?

Tak, taki budżet pozwoli na zakup dobrego sprzętu do średnio-zaawansowanych prac wiercenia oraz kłucia. W tej cenie, mamy możliwość również wybór urządzenia o mocy powyżej 2000 W oraz wysoką wydajnością powyżej 4000 obrotów/min.

Większość producentów w tej cenie udostępnia również młotowiertarki z takimi dodatkami jak: System Vario-Lock, Blokada udaru, Zoptymalizowany udar pneumatyczny czy możliwość wyboru pomiędzy. SDS-Plus a SDS-Max.

 

Młotowiertarka – Ranking 2018

Dla Państwa wygody i satysfakcji przygotowaliśmy zestawienie młotowiertarek w zestawieniu cena/jakość oraz pozytywnych opinii w takich portalach jak ceneo oraz nokaut. Ranking pozwoli na wybranie najlepszej młotowiertarki zarówno dla domowych użytkowników i profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *